Jdi na obsah Jdi na menu
 


bratr sokol vyznamenán

15. 4. 2014

 

mrkosbarjpg.jpg

 

Zažili jsme význačný den.
Náš dlouholetý bratr ze Sokola Kuřim Zdeněk Mrkos byl slavnostně dekorován na Valné hromadě župy Pernštejnské.
Za svoji dlouholetou činnost pro Sokol vůbec získal od předsednictva České obce sokolské podepsaný diplom za obětavou činnost ve prospěch sokolského hnutí. A k tomuto diplomu obdržel bronzovou medaili.
Diplom podepsala starostka České obce sokolské sestra Moučková a jednatel bratr Miroslav Kroc.
Trochu jsme bratrovi Mrkosovi záviděli. A to ani ne tak diplom, či medaili ale jeho požehnaný věk a stálou vitalitu. Opravdu Zdeněk je vyjímečný člověk.
Jistě víte, že obnova Sokola nastala okamžitě po 17. listopadu 1989 a vyvrcholila sjezdem 7. ledna 1990. Majetek Sokola se těžko a pomalu získával zpět, ale přesto se hodně podařilo.
A právě bratr Mrkos byl jedním z těch bratrů, kteří se podíleli na obnově a vzkříšení naší Kuřimské sokolské jednoty.
Naše jednota spadá pod župu Pernštejnskou, která má sídlo v Tišnově.
A i ve vedení této župy byl bratr Mrkos dlouhá léta nápomocen.
Vyjmenovávat zásluhy by zabralo spoustu času a tak mi věřte, že se těžko najde nějaký sokol, který by neměl úctu k našemu bratrovi, který oprávněně získal toto vysoké celostátní sokolské ocenění.
Mohl bych se zde rozepsat široce o začátcích obnovy Sokola v Kuřimi, jak se nedostávalo finančních prostředků na obnovu velmi zchátralé budovy. Jak se těžko získávaly peníze na obyčejný chod sokolovny, která nesplňovala skoro žádná kritéria pro provozuschopnost čehokoliv. Ať už tělocvičny, plynového kotle, či žíněnky. Vše se postupně podařilo zajistit tak, že je dnes vše řádně zrevidováno a pojištěno a především se dá všude bezpečně sportovat.
Byla to ale velmi lopotná práce a právě bratr Mrkos byl jedním z těch, co na sokolovně dalo by se říci, kvůli práci spávali.
Já vím, že jenom říci DĚKUJI je málo, ale podle mého názoru, bratr Zdeněk Mrkos by si víc ani nepřál.
Jsem rád a potěšen, že mohu tímto (troufám si říct) za všechny Kuřimské sokoly opravdu znovu upřímně napsat: “ bratře Zdeňku, DÍKY“.
                                 
 
 
                                               Jednatel T.J. Sokola Kuřim ing. František Merta