Jdi na obsah Jdi na menu
 


EET

12. 12. 2016

jpgetuc.jpg

 

K ránu jsem se probudil a nevím proč, začal jsem tak trochu přemýšlet o tom EET.

Znám hodně lidí, co na to EET nadává a já pořád nevím, zda mám taky, či nemám.

Zviklal mne až kamarád, co vlastní mimo jiné i hospodu, který poslední roky viděl pana Babiše jako rozumného, nového, chytrého politika a byl novému hnutí ANO nakloněn, přestože jako podnikatel dříve fandil spíš ODS.

Uvědomil jsem si, že takových lidí je jistě mnoho, ale otázka je, zda jim to vydrží?

Myslím si, že tak trochu dokážu lidi odhadnout a tak rovněž považuji pana Babiše za schopného, ctižádostivého, velmi pracovitého a snad i přímého. To že je popudlivý a občas neumí udržet se na uzdě, není zas tak zásadní, ale má to jistý neblahý vliv.

Co tím myslím?

Myslím tím, že svojí až zbytečnou pracovitostí a náhlými výbuchy odradí spoustu lidí kolem sebe od vhodné spolupráce. Ti raději předstírají mnoho práce, nedovolí si nic namítat, i když by to bylo ku prospěchu věci. Raději mlčí a mají klid. Netuší, že kdyby něco řekli, že třeba vypění, i cosi nevhodného řekne, ale časem se zamyslí a pokud ta myšlenka měla racionální jádro, tak o ní uvažuje.

Ale k tomu většinou nedojde.

Výjimkou snad může být náměstkyně paní Alena, která je hmotně zabezpečená jak manželem, tak přes svého zetě, včetně politických a jak se dočtete na internetu, tak i sponzorských vztahů s hnutím ANO. Ta může říkat svému šéfovi pravdu do očí.

Ostatní (pravděpodobně většina) pracovníků na ministerstvu nechala raději „malé“ problémy kolem sebe lehce proplouvat.

Jak jinak si vysvětlit některé závažné chyby, které EET přináší.

Jedna z věcí, která naštvala kdekoho, je prominutí EET pro hospody s obratem do dvě stě padesáti tisíc.

Naprostá hloupost. Ta částka je tak malá, že málokomu pomůže, spíš dokáže pořádně naštvat. Nevím, zda půl miliónu, či trochu více, by bylo dostačující, ale to by snad již mohlo trochu prospět a běžným hospodám neublížit.

No zkrátka nepromyšlený a hloupý tah.

Než prozradím další hlouposti, tak musím přiznat, že myšlenka elektronické evidence zas tak hloupá není.

Je všem jasné, že narovná tržní jednání restaurací, že najednou nebude tak velký rozdíl v ceně jídla apod., ale bohužel (nebo bohudík) se především podraží, aby hospodští a zaměstnanci nepřišli zkrátka.

Určitě je to tak správné, otázka ale je, zda je to lepší a zda to v některých oblastech „podnikání“ stojí za to. Ale budiž.

A to se raději nebavme o dalších výjimkách, ty většinou zakládají možnost švindlování. A je jasné, na koho to zdražení hospodští (a později nejen oni) svedou.

Další velkou skvrnou na jinak možná dobrém nápadu je to skvělé bonzování. A dokonce zřídit místo, kam oficielně bonzovat, to už opravdu hraničí s neschopností racionálně uvažovat.

Tohle se opravdu nepromíjí nikomu.

Je jasné, že existuje spousta závistivců, kteří závidí nos mezi očima a jsou ochotni klidně svoji účtenku zahodit a žalovat poté hospodského, že jim ji nevydal. Nebo naštvaný zaměstnanec to udělá schválně, nebo za peníze od konkurence. Raději nedomýšlet další důvody. A co si mají myslet normální, rozumní lidé, kteří chápou, co je to za práci obsluhovat kdejakého hosta, nedej bože přiopilce a tvářit se jako kamarád. A ten host vás pak klidně udá. Nikdo nikdy nezávidí tu dřinu, tu investici do podnikání, ale závidí auto, dům, dovolenou toho hostinského, který kolem hosta běhá a dělá mu „sluhu“. Jak to, že se tento sluha má lépe jak já?  Teď mám možnost jej udat.

Tohle „probuzení“ povah lidí oficielně navenek je snad tou největší chybou EET.

Copak na to kontroly lidí doposud posedávajících v teple, nebudou stačit? 

Tomuhle věřím, že vymysleli ti dobře placení úředníčci, aby nemuseli do terénu, ale to je tak z jejich strany všechno. To ostatní nechali na vedení. To je běžné všude.

Bohužel tohle se nezapomene i člověku, který to pravděpodobně myslel dobře. Možná svou přebytečnou pílí neměl čas si poslechnout jiné rozumné, možná lenivější (s časem přemýšlet) lidi.

Já si myslím, že vše začalo tou elektronickou evidencí dokladů.

Což o to, myšlenka jistě dobrá pro „jakési“ narovnání podnikání. Ale to riziko vyzrazení informací je velké a spousta podnikatelů to chápe jako podraz, ke kterému dřív, nebo později může dojít a pravděpodobně dojde.

Nějaký příklad: máte velkoobchod a tak musíte přiznat odkud a za kolik nakupujete a komu prodáváte. Kolik asi stojí hacker? A jak tedy lehce můžete zničit konkurenta? Neptejte se raději.

Máte třeba vymyšlenou technologii na něco. Nakupujete sice běžně dostupné komponenty, ty složíte v jeden celek, máte to vychytané a funguje vám to. Konkurence na to nepřijde, protože součástky přeznačíte a oni netuší jak to složit. Pozor tohle není vymyšlené. Ale elektronická evidence to ví. Neláká vás to zjistit?

Věříte opravdu tomu zabezpečení informací?

Myslím, že nevěříte.

Můžete chápat celý ten systém EET, můžete jej považovat za správný, můžete věřit, že srovná nepoctivce, můžete věřit, že se dá stát řídit jako firma. Ano to můžete.  

Ale nemůžete věřit, že vám nikdo neukradne vaše nápady, že konkurence se o vás vše nedoví, ale můžete si být jisti, že vás kdekdo udá, protože nedělá tolik jako vy a závidí.

Tohle je podle mne podtext pro názor lidí, kteří jsou proti EET, které je navenek logické a dokonce i obhajitelné.

Také se nesmí zapomínat na sankce. Třeba u té evidence se většina čísel (číslo faktury, částka, IČ) musí přepsat a člověk je omylný. Budiž.

Ale pokuta může být a u prosperující firmy (už to tady jednou bylo, kontrolovaly a sankcionovaly se především firmy ziskové) bude dosti vysoká.

A ještě to losování účtenek.

Chápu to jako všichni ostatní, že je to způsob, jak nalákat lidi, ať vyžadují účtenky, kdyby náhodou je nechtěl někdo vydat.

Jaká ale bude pravděpodobnost výhry, to si naštěstí nikdo nespočítá a tak vidím ty davy lidí, jak luští ty obrovské kódy a hledají výhru.

Jak se ta babička dohaduje s dědou, zda je to kvé, či gé a nakonec je to nevyhrávající devítka. Babi, zase nic. Kup zítra chleba, ale nech si ho rozpůlit, zvlášť zabalit a kup ho na dvě účtenky. Bude to větší šance výhry. Větší nákupy, přežitek, plno menších na účtenky. Banky dotisknou drobné a bude zase fajn.

Zpočátku budou lidé plni očekávání a později pochopí, že je to úplná blbost a budou spíše nadávat.

Nevím, zda to stojí za to. Naštve to víc lidí, než těch pár, co něco vyhraje.

Na druhé straně pročítání účtenek bude větší zábava, jak televizní

 „ něcovařící“  programy, či programy s měnícími se manželkami, sem tam tanec a zpěv. A to je krom detektivních seriálů s hrdinou s koltem u pasu asi v televizi všechno. Losovat by se mohlo každý den, to bude zábava. Krásný nápad, jak za starých časů.

Mám ovšem pocit, že z dlouhodobého hlediska je to také pitomost a vrátí se to jako bumerang.

Tak a už mne to o EET nebaví ani psát dál.

Shrnuji to jako nápad dobrý. Nedotažené do detailu, protože se kolem projektu motalo málo schopných lidí, Nevhodné, nepromyšlené výjimky to celé pokazí.

Jdu ke kámošovi na pivo, mám IČ a on mi dá fakturu (snad odečtu DPH na občerstvení)….na každé pivo. Účtenku nechci.

 

Bohužel musím ještě pár vět přidat. Vrátil jsem se z té hospůdky a dozvěděl jsem se, že má prý platit, že hospodský pod pokutou musí vyprovodit opilého z restaurace. To snad je jenom nějaká legrace. Snad aprílový žertík. Jak se to dá posoudit? Musí ho i fyzicky zvážit a podle vypitého alkoholu a dle nějaké tabulky poznat, že je už podnapilý?

Přeci platí již dávno, že podnapilým se nenalévá a to by mělo stačit, i když i tohle se někdy dá přehlídnout. To neznáte například nějakého politika, co mu není rozumět a divně se klátí a přitom je údajně střízlivý a rychle usne? A vy ho vyhodíte z hospody.

Tohle je sice nápad z nějaké jiné dílny, ale jak je to jen možné? Takovou blbost snad ani nejde za střízliva vymyslet.