Jdi na obsah Jdi na menu
 


exekuce v Kuřimi

26. 12. 2012

 

Exekuce
 
Začínám psát o exekutorech z vlastní zkušenosti, musím ovšem dopředu prozradit , že k penězům chudákům exekutorům napomáhají často námi placení úředníci.
Ne jinak je tomu i v našem městě, v naší malebné Kuřimi.
Uvedu vám jeden fiktivní případ, který ale vychází ze skutečnosti.
Žila byla jedna normální slušná rodina, její nevýhodou se ukázala být skutečnost, že měli celkem šest dětí. Bydleli v třípokojovém bytě, řádně pracovali, děti slušně vychovávali , dalo se o nich říci – taková normální rodinka.
Rodiče se sice měli co ohánět, každá koruna jim byla dobrá, složenky se snažili platit , ale přesto je exekuce neminula – jaksi nezaplatili všechny poplatky za popelnice.
Na vysvětlenou je potřeba říci, že v Kuřimi zpočátku úředníci vypsali lidem složenky , ty jim byli doručeny a vše bylo jasné. Od určité doby složenky nechodí a lidé z Kuřimi si mají sami zjistit kolik mají platit a hlavně sami zaplatit. Pěkná pomoc občanům. Za ušetřené peníze za vypisování a roznášení se jistě podařila nějaká slušná investice.To vše odpovídá zákonu , je častá odpověď úředníků. Děkujeme .
Ale zpět k naší rodině. Teď se podržte .Rodina byla rozdělena úředníky do tzv. skupin :
první skupina – rodiče a dvě nejmladší děti
druhá skupina – další dvě děti
třetí skupina – poslední a nejstarší děti
Když se zeptáte proč, nikdo přesně neví. Dokonce na můj dotaz mi bylo odpovězeno, že na vlastní žádost. Dám za to krk, že žádná taková selektivní žádost podepsaná Novákovými neexistuje.
Po nezaplacení některých plateb za popelnice na základě upomínek se uvedená rodina snažila popelnice doplatit a pak se paní Nováková šla informovat na úřad.
Asi takhle : „ jsem paní Nováková , bydlím na této adrese, došli mi nějaké upomínky, vše jsem doplatila, podívejte se prosím jestli něco nedlužím ?“
Úřednice nahlédla do počítače pod jménem Nováková s uvedenou adresou a ubezpečila , že je již vše v pořádku.
Ale ouha , paní Nováková nezeptala se , zda neexistují na stejné adrese nějací neplatiči v jiných tzv.“skupinách“.
Přestože ještě došly nějaké upomínky , paní Nováková byla v klidu, úřednice a počítač to přece musí vědět.
A za pár let některé děti dospěli a  tak začaly jim chodit exekuce. Dvě děti, každé s jednou exekucí si řekli, že rodiče asi zapomněli , tak raděj zaplatili vše i s tučným exekutorským poplatkem.
No , a je to , oddechli si.
Ale pozor, po zaplacení došla další exekuce a další . Paní Nováková utíkala na úřad a tam se jí dostalo vysvětlení : „ druhá a třetí skupina dluží za popelnice a máte tak na krku asi deset exekucí.“
Když jsem se o tyto exekuce zajímal , zdali byli posílány každý rok zvlášť , bylo mi řečeno úřednicí , že je nedávno odeslala všechny zaráz „
A do pohádky vstupuje exekutorská kancelář. Ta rozepisuje každý jeden případ , neboli každého člena rodiny zvlášť a účtuje svoje poplatky (min. 7000.-Kč) samostatně. A hlavně tehdy , až začne platit. Aby to bylo všem jasné – až zaplatíš , dostaneš další exekuci atd.
Týká se to jen dospělých dětí. S dalšími exekucemi se čeká až dospějí další.
Moc hezká pohádka.
To ale není pohádky úplný konec.
Když se zeptáte úřednice jestli nejde ty exekuce sdružit ? Zajímavá odpověď : „ jistě  lze ,   ale musíte si písemně zažádat ( další úřednická formulka)“.
Jen pro zajímavost , zajímavá odpověď přišla od úřednice exekutora : „slučování nákladů exekuce je pro nás velmi administrativně náročné a tak je třeba daná řízení ukončit (tedy splatit) co nejdříve „.
Ještě vás ta pohádka baví ?
Když to shrnem  :
-         dostáváš složenky a najednou nedostáváš
-         dostaneš upozornění poštou ( co když jste na dovolené ?)
-         chodíte na úřad žádat o začlenění do skupin – fikce úředníků
-         při dotazování na stav dluhů se máte ptát na skupiny, o kterých nemáte tušení
-         exekuce posílá úřednice města hromadně, exekutor je třídí a vymáhá samostatně
-         slučování nákladů exekuce je náročné
 
A co když zaplatíte a spletete se v nějaké cifře, dopracujete se k exekuci ?
A co když vymožené peníze exekutor zapomene zaplatit městu a je to tu nanovo
A co když .....
Co na to úředníci ? Mám za to , že tohle je jeden z případů, kdy občané doufají, že úředníci jsou tu proto, aby lidem , když ne zrovna pomáhali, tak alespoň neubližovali.
A víte jak to chodí v jiných menších královstvích ? Tam , když někdo neplatí, vypíší mu složenku, pošlou poslíčka min. dvakrát po sobě s upozorněním, že ho čeká exekuce ( v min. částce 5000.-Kč) . Poddaní se musí podepsat , jinak k exekuci nedojde a věřte, že tato království nemají problémy s placením popelnic a jiných drobností ( s ohledem na rozpočet království).
To ovšem musí král poslíčky zaplatit.
V tom našem kuřimském království je ovšem něco trošku shnilého .
 
Jako občan Kuřimi žádám tímto radní , aby zajistili a zaplatili poslíčky , kteří doručí jasné a srozumitelné upozornění, že pokud občan nezaplatí na ten a ten účet takovou a takovou částku do určité doby , může dojít k exekuci v minimální takové a takové výši. Toto upozornění prosím dvakrát a jmenovitě
Vážení radní : UĎELEJTE PROSÍM SPROSŤÁRNÁM PŘÍTRŽ 
                                                                                                                     Franta                                                                                                                               Franta

exekutor.jpg