Jdi na obsah Jdi na menu
 


kabelovka Kuřim

18. 5. 2014

 

 

 

kabelovkajpg.jpg

 

  Nedávno jsem odešel rozčarován, ale s rozesmátou tváří ze zasedání Zastupitelstva Kuřimi. Bylo to jak ve škole. Někteří nepřipravení žáčci (myslím tím zastupitele města) se ptali na věci, o kterých se psalo v jejich materiálech, respektíve na promítací tabuli. Krásné bylo, když se členové Rady města hádali o situaci, jakým se dát směrem. Jakoby se nikdy nescházeli a nepřipravovali materiál do Zastupitelstva. Pokud to měla být nějaká ta předvolební hra, tak vám mohu sdělit, že byla jaksi „pitomá“. Pevně věřím, že to nemá s inteligencí nic společného a je to opravdu ta hra.
Nebo je také pěkné, když po vyjasnění se některý žák přihlásí a zeptá se na již vyřešenou věc. Byl tam i takový člen, který celou dobu souhlasně kýval hlavou a nakonec hlasoval proti. Pochopil jsem, že u tohoto politika kývání hlavy není směrodatné.
Marně jsem očekával vyvolanou diskusi od starosty, jak krom podchodu u nádraží (spadlá 15tiletá akce do klína současnému vedení) utratit našetřené miliony nějak užitečně.
Tato éra starostování bude érou šetřící bez sehnání významných dotací. Jen tak mimochodem, ještě před dvěma, třemi roky frčely dotace například na sportovní haly a Kuřim……ten nic.
Ale to není to, co chci psát. Chci napsat něco o kabelovce.
Byl jsem požádán napsat co si o prodeji, či nájmu kabelovky v Kuřimi myslím.
Pro začátek musím říci, že kabelovku jsem dávno odhlásil a mám mnohem levněji spoustu kanálů televizních přes satelit.
Ale uznávám, že je to dobrá věc, lepší jak viditelné satelitní antény.
Otázka, která je položena je buď kabelovku dál pronajímat, či ji prodat.
Otázky k problematice jsou:
Za prodej bude víc peněz, jak za nájem např. na 10 let? (ne)
Kdo platí údržbu? (provozovatel)
Když to cizí subjekt chce koupit i za 15 milionů korun, nedá se na tom ve vlastnictví města vydělat víc? (dá)
Je strategické prodat síť až do domácností, když by se to v budoucnu dalo využít třeba pro nové technologie přenosu? (není)
Padla při projednávání jedna mylná myšlenka. Když prý bude ta síť města, tak město musí dál investovat do rozšiřování sítě pro další domy. Nemusí, ale mělo by. Majitel kabelovky to také nebude dělat z vlastních peněz, pokud se mu to nevyplatí. A město jak známo, je tu pro občany.
Údržbu platí provozovatel.
Město inkasuje nájem, nic nedaní a získá víc peněz jak prodejem.
Co když přijde nějaká nová metoda přenosu dat, která vyžaduje hlavně nějaké kabely? To se potom budou divit ti, co kabelovku prodali. Anebo se kabelovka přestane vyplácet a nic z toho nebude? Jak tedy kalkulovali ti, co by kabelovku koupili?
Je mi to v tomto případě celkem jedno, co Zastupitelé udělají, ale podle dostupných informací mi vyplývá v každém případě výhodný nájem s neplacením údržby. A takový návrh je prý na stole.
Nechci se moc vracet do minulosti MTCK (městské technické centrum Kuřim), které provozuje kabelovku a mělo v minulosti své šéfy, či jednatele. Od pana Růžičky, pana Uchytila (toho jsem rád poslouchal v televizi, hned po Burianovi pro mne největší srandista) až vlastně po pana Sukalovského. U něj to vlastně skončilo a byl vybrán nájemce, který najednou kupodivu prosperuje a platí vysoký nájem. Takhle by ta pohádka mohla skončit.
Ale je to trochu jinak. Nešlo to, drhlo to, pronajmeme, ať se uvidí, co dokáže soukromník, když my nic. Ejhle ono to jde, tak to prodejme.
A je z toho zase taková moderní pohádka.
Chci jen říci, že do té problematiky zas tak moc nevidím, pamatuji si jen to co si jako občan Kuřimi pamatuji a můj názor je neprodávat.