Jdi na obsah Jdi na menu
 


Konina

20. 7. 2015

 

kunjpg.jpg

Dostal jsem do schránky jakýsi leták o chovu koní u rybníka Srpek.

Prý ať se vyjádřím na těch svých stránkách. Už jsem to někde psal, vůbec nic nemám ohledně jakéhokoliv podnikání, navíc když je to s koňmi.

No jo, ale když se mrknete na problém blíže, tak zjistíte, že velký zájem o tuhle „koninu“ měl tvůrce územního plánu, který navíc tohle vše projektuje.  A tyhle kamarádské vztahy s majiteli pozemků, či staviteli jsou rovněž nadstandartní. Nemám nic proti výhodám, ale začínám hledat v čem je možný nějaký ten zakopaný pes.

Shodou okolností mám známého, který má velký ranč, především s chovem koní se kterými zase hrají to pólo na velkém hřišti. Má velké stáje, zimní cvičící halu, velká hřiště a další velké výběhy. To všechno je od vesnice vzdáleno pěkně daleko a tak nikdo nemá námitek. Naopak rádi tam přivítají hosty. Je to nádherný areál plný ušlechtilých koní včetně bazénu, sauny, vinného sklepa, posezení, rybníčků a dalších zajímavostí. Do 30 km od Kuřimi. Ovšem plno hnoje a plno much.

Nejvíc se to pozná na venkovním bazéně. Obrovské množství létající havěti. Nicméně filtr to vyfiltruje a je to.

Takže jinak velmi pěkné, ale všichni jsou rádi, že je to dostatečně vzdáleno od vesnice.

A tak, když se mne zeptáte, jak to vidím, tak koně klidně, ale o hodně metrů dál k lesu. U rybníka je to celkem závada. Mohu potvrdit, že se hnojem nasákne zem a tak jako laik nevěřím, že to nebude mít vliv na vodu v rybníce.

Vzpomněl jsem si na „argument“ pana starosty, že psí výkaly zničily vodu U Jánečka. Voda pramenila ve velké hloubce a nemohlo to mít vliv (těch pár hovínek na povrchu) na spodní hlubokou vodu. Také tam občas přeběhla srnka, či zajíc, ale to je běžné u každé lesní studánky. Teď by asi s tím argumentem asi uspěl.

Zajímavé také je například to sbírání trusu. Například v Moravských Knínicích také majitelé psů sbírají po svých miláčcích na cestách a chodnících hovínka do sáčků. Ale když projde kůň s jezdcem po cestě kolem nějakého domu, tak klidně nedaleko dveří zanechá pořádný lívanec. Ten však nikdo nesbírá. Aby se někteří psi tomuhle exkrementu vyrovnali, museli by na stejném místě kadit třeba týden.

Ale to mi článek sklouznul k hovnům, či hovínkům a to jsem neměl v plánu.

Když to teď po sobě čtu, tak je mi to jasné. Areál s koňmi v Kuřimi klidně a rádi, ale dobrých 300 metrů minimálně od rybníka. Klidová, čistá, nesmradlavá zóna u rybníka by měla být zachována.

Je mi ovšem jasné s ohledem na protagonisty, že to dopadne tak, jak jsme v Kuřimi zvyklí.

 

Tady bych si přál, abych se mýlil.