Jdi na obsah Jdi na menu
 


koňská pohádka

9. 4. 2016

pdftrus.jpg

Byl jsem v divadle, na Brněnské filharmonii, na plese v lázních Jeseník apod.

Jistě by se dalo o tom napsat hodně milého a zajímavého. Nemám teď mnoho času, ale když mi zase strčili do ruky Zlobici a zeptali se mne, co si myslím o článku Koninec, tak musím vyhovět.

Již jsem o svém názoru psal, že mi výstavba jezdeckého klubu s hotelem a bůhvísčímještě nijak nevadí, právě naopak, ale NE tak blízko klidové zóny rybníka Srpku. Jeho revitalizace stála spoustu peněz a teď to bude vniveč. Postavit by se to vše mělo alespoň 500m dále směrem k lesu.

Nechci se dokola rozepisovat a tak vám popíši, jak to vše asi bylo.

Taková malá smyšlená (jistě nepravdivá) hra:

 

Děj : Golfové hřiště Kaskáda

Investor stavby jezdeckého ráje - I

Hlavní architekt města Kuřimi - K

 

 I: Nazdar K, mohu si s tebou ťuknout pár jamek?

K: Samosebou, ty vždycky.

 

Po půlhodině hry.

I: Ty, K, já bych chtěl v Kuřimi postavit nějakej hotel, nejlépe někde mimo domy, pro lepší klientelu. Nemáš tam něco ne moc drahýho? Tobě zaplatím, co si řekneš. Co ty na to?

K: Hele, víš co. Já bych nápad měl. Vedle rybníka jsou pole nemající žádné využití. Ty si flák koupíš za levnej peníz, já to propašuju do územního plánu jako stavební lokalitu a bude to. Počkej, a nazvu to jako lokalita pro sport a rekreaci. Domluv se se starostem a to by mohlo projít.

I: A to by fakt šlo? Já to tam znám, tam je dokonce asfaltka, ale já tam nechci cizí auta, motorky, či kola. Co s tím?

K: Hele, kup to. Cesta není v plánech, je to malovaný jen jako pole. Já to zakreslím, ty koupíš pole a cesta bude tvoje. Ať si ji město postaví jinudy.

Pokecé si se starostou a ten, když na to kývne, tak to projde.

Jo a taky ti namaluju projekt tak, aby ses vešel do té oblasti sportu a rekreace.

Co říkáš nápadu pár jezdeckých koní, založíš sportovní jezdecký klub a bude vyšito.

I: Ty seš ale génius. Já projížďky na koni miluji od doby zhlédnutí filmu s Polívkou, jak se projíždí na koni a dělá machra. To bude bomba.

Nebude vadit, že to bude velkej hotel, bar, restaurace, sauna, bazén a spousta jiných aktivit?

K: To buď v klídku, jak dostaneš stavební povolení, tak to už nějak poopravíme. To já už v projektu posichruju, neboj.

I: A co zastupitelstvo?

K: Buď v poho, tomu velí jen dvě strany a tak to stačí  dohóknout s velitelem obou, nebo jedné, oni se nějak domluví a schválí ti to.

 

O pár týdnů později.

Drahý bar v Brně.

 

I: Ty seš geniální, pozemek je můj, teď je i změna v územním plánu. Co ještě může vadit?

K: Už skoro nic. Územní plán je taky schválen. Projekt ti nesu v mašličkách. Krajský úředník ho viděl a řekl, že je to nenapadnutelný.

I: Slyšel jsem, že lidi jaksi protestují a píší dokonce nějaký letáky.

K: Buď v poho, připravil jsem taky leták na obhajobu, lidi si to přečtou, většina tomu uvěří a těch pár odpůrců smete vedení města na veřejném projednávání. Trumfy už mají v rukou. Na to bude i případná žaloba krátká.

I: Jo, jo, ale je tam toho moc. Znečištění, koblihy po cestách, zabrání asfaltové cesty, ubytování a využívání jen pro vyvolené a jak víš, mnoho dalšího.

K: To s tím koňským hnojem jsem projekčně vyřešil, no a že bude ve skutečnosti toho hnoje na zemi víc, to se nakonec ztratí. Maximálně nějaká malá pokuta, snížení počtu koní, demonstrativní pytlíky u zadku koně a bude klid. Tobě přeci o koně zas až tak nejde.

I: Máš pravdu, nechám si jich pár pro sebe a rodinu a bude klid, kdyby náhodou. Ty si fakt génius. A já už málem koupil vícenásobně dražší pozemky v horší lokalitě. Dík.

K: Mám tam nějaké vícepráce na projektu, ale půl melcku to není, neměj strach.

I: Buď v poho.

 

Takže to byla ta veselá část. Na svoji chabou obranu musím říci, že ten kdo nerozumí legraci, nemůže dělat vážné věci.

 

Pan Brabec si v článku představuje zelenou trávu plnou řvoucích cvrčků, kytek, vonící kdesi klády, vše zalité sluncem a maminky ukazující dětem koníky. Sem tam upadnutý koblížek, který si sám odváží domů na svou vysněnou zahradu. Zbylé koblížky se zaorají do polí, kterým se zlepší retenční činnost (a výnosnost) a to vše potěší zelené ekology a nastane kuřimská koňská idyla.

Dokonce se zvýší i prodej repelentů proti komárům, mouchám a jiného obtěžujícího hmyzu.

A dokonce se bude na kuřimských cestách podle pana Brabce projíždět snad i Vinnetou.

Celý článek je opravdu pěkná pohádka.

Mohla by se jmenovat „Jak jedno království o klidovou zónu přišlo“.

P.S. Jsou to ale zajímavé věci, co radnice vedená panem starostou obhajuje. Pangrácův dům (mimochodem velmi architektonicky pěkný) bez parkovacích míst. Divili jsme se, jak to mohlo projít? Teď ten koninec (opravdu pěkný podnikatelský záměr na úrovni), který také zrovna tam nepatří, jako ten Pangrácův dům před sokolovnou. Vše ale jaksi prochází. Taky se divíte?

P.S.2 Pohádku Koninec ze Zlobice doporučuji přečíst před spaním. Touto pobídkou jsem zase splnil reklamu na zvýšení prodeje Zlobice. Snad se dočkám díků od jediného tam pravidelně píšícího šéfredaktora pana Brabce.