Jdi na obsah Jdi na menu
 


kulťas

2. 1. 2015

jpgh-s.jpg

Již jsem o kulturním domě psal, nemohu v počítači najít kde, ale nevadí. Omlouvám se, když se budu opakovat.

Kulturní dům se měl již dávno opravovat. Smlouva s restaurací byla ukončena, termín zahájení stavby řečen, ale nic se neděje. Výběrové řízení sice mělo nejlevnější nabídku shodou okolností od kuřimské stavební firmy, ale přesto se jaksi hledá dál. To mne sice trápí, ale víc mne trápí to, co se má s kulturním domem udělat.

Měl jsem přes svátky čas a tak jsem si prohlídl projekt.

Dá se říci, že architekt dělal, co mohl, aby zlepšil stav daný obvodem a schodišti. Chybí mi jakýsi nadhled a prosazení něčeho nového, něčeho nadčasového.

Když opomenu sál a suterén (né proto, že by to nešlo mnohem lépe), tak se zaměřím na vstup do kulťasu a první dojem.

Přijdete dveřmi, vlevo kavárenské dveře, vpravo kanceláře (proboha proč?) a jsme zase na chodbě. To snad nemyslí tvůrci vážně.

Měli byste vejít do velkého prostoru s mnoha uměleckými prvky volně propojené do kavárny. Někde by měla být interaktivní skleněná deska s mnoha informacemi o městě a okolí a to formou doteku jako třeba u počítače s listováním. Možnost natažení dat do tabletů a podobných zařízení, které vás všude dovedou a vše o daném místě v Kuřimi a okolí poví a ukáže. Budete si moci sednout vedle vodních prvků, soch, obrazů a fotek. Místo schodiště druhého pojedete proskleným výtahem s možností třeba pohledu ze střechy na pěkné nové náměstí. Posezení v kavárně, která plynně přejde do venkovních prostor, bude příjemné, bude patřit městu a cena kávy bude levně přijatelná. Nepůjde o vydělat za každou cenu. Mělo by to být umělecké dílo prosté kamrlíků, ukrývajících Brabce až po kočárkárnu a snad i lyžárnu, nebo k čemu ty přepážky všemu slouží. Pohyblivé přepážky, to je rozumný nápad, ale tím nápadem to skončilo.

Jistě se o celém projektu dá polemizovat, ale ty další patra nejsou tak podstatná. Samozřejmě hlavní sál musí hlavně splňovat akustický vjem a musí dobře vypadat. O rezervách (kabely, lišta apod.) v rozvodech ani nemluvě. Každé sedadlo je samostatná jednotka. Technologie přijdou nové a s reservami nutno počítat. To jsem sice nenašel, ale zas tak dobře neumím v tomto projektu hledat.

Jediné, co se mi líbí, je zevnějšek budovy. Těch skel by tam mohlo být více.

Ono i skleněné schodiště je dnes v takových budovách ve světě standardem.

Šetření s penězi je sice důležité, ale ne na úkor kvality a konečně možné presentace kvality v Kuřimi.

Pokud nejsou peníze, tak tam postavte raději něco podobného jako je Albert na perfektně zmršeném náměstí dole v Kuřimi.

Možné je, že vedení města (dvojice H+S…Holman, Sukalovský) právě proto pozdrželo realizaci, protože kuturák bude jejich vizitka, nikoho jiného. Výmluvy se neberou.

Věřím ve dvojici H+S.