Jdi na obsah Jdi na menu
 


kulturní dům

26. 12. 2012

 

 
 
kulturák
 
Měl jsem tu možnost seznámit se s vítěznou studií na opravu kulturního domu v Kuřimi.
Po pravdě  řečeno celkový vnější pohled opraveného kulturáku je celkem pěkný.
Navíc pěkně zapadá do nové studie rekonstrukce náměstí.
Ale tím to asi všechno dobré  končí.
Začnu od vrchního patra.
Celkem se nedá vymyslet mnoho nového. Jistě pěkně zrekonstruovaný sál s moderním hledištěm. Tyto jednoduchá slova ale znamenají mnoho. Nejsem si úplně jistý, zda to tak bude doopravdy. To studie neukazuje. Přál bych si, aby restaurace taková jaká je z realizace zmizela (těch máme v Kuřimi hodně) a stala se z ní taková nová  útulná, společenská kavárna zasahující do chodby. Jedno schodiště by zůstalo a uvnitř druhého proskleného  by se vybudoval pěkný, skleněný výtah se třemi nástupními místy. Dále by se mi líbilo prosklení celé boční levé části od shora až dolů.
A jsme o poschodí níže.
Navržený kamrlíkový systém je zcela nevhodný a podle mne mnohem horší jak původní stavba. Zase přijdete do vstupní minihalečky a po pravé straně máte kanceláře. Kde jste to přátelé viděli ?  Další dveře a zase větší chodba se schodišti, záchody – nezapomeňte rožnout !  Další dveře a pozor - super kamrlíky.  Kočárkárna, klubovna, kuchyňka, opravdu pěkné kino a snad i lyžárna. Opravdu pěkné.
Dokážete si představit, že vstoupíte dveřmi do velké prosklené , prosvětlené místnosti (sahající až do poloviny těch zadních kanclů ) , celý prostor jako jedno velké umělecké dílo, interaktivní informační centrum, skleněný výtah, pěkná kavárnička. Doufám , že dokážete. Stvořitelé nikoliv.
A co sklepy? Co tam bude všechno ?
Po pravdě musím říci, že těch nápadů je tam celkem dost, ale určitě nepochází z jedné dílny. To nemohl namyslet žádný trochu samostatně uvažující architekt. Opravdu nevěřím, že ten, co navrhl obal kulturáku ,  navrhl i vnitřek.
Omlouvám se za tento názor. Jsem obyčejný strojní inženýr, ale trochu světa jsem zcestoval a mám o kulturním domě v pravém smyslu těchto slov opravdu jiné představy.
Mám jeden architektonický skvost naproti domu.
Bydlím přes ulici k Albertu, často tam chodím nakupovat, ale ten, kdo tímto „skvostem“ obohatil náměstí „U pedofila“ (někteří mu ještě postaru říkají náměstí 1. května). Opočenský musel být tou dobou , co navrhl svůj vodní kámen jistě v kriminále, protože kdyby viděl celé náměstíčko včetně Alberta, tak by tu zakázku na šutr jistě odmítl.
 Když už se pokazilo toto spodní náměstí, zkuste se prosím oprostit od nějakých svazujících požadavků ze strany radnice a nechte si vypracovat opravdu nějaké umělecké architektonické dílo, ať se nám opravdu zase ostatní nesmějí zas tak nahlas.
Pokud se nebudete na radnici schopni dohodnout, tak vám navrhuji další řešení.
Zrekonstruujte kulturák do původního socialistického stavu včetně raritního loutkového divadla a  postavte na chodbu hlídajícího  milicionáře .
Mohu vám garantovat , že Kuřim se stane velmi navštěvovaným městem a těch zrekonstruovaných kamrlíků si všichni užijeme stejně , nebo lépe jak v té nové studii.
Opravdu , když se oprostíme od již zbudovaných zkrášlujících „domkosídlišť“ , tak oprava kulturního domu je opravdu jedna z posledních šancí jak si zachovat zdravý rozum a náměstí v Kuřimi společně s kulturním domem bude krom wellness opravdu chloubou .
A to chloubou všech kuřimáků .
A tišnováci se snad už přestanou našim některým stavbám smát ( např . wellness nám zase závidí ) .
 
Přeji všem , kdo o kulturáku budou rozhodovat opravdu šťastnou hlasovací ruku.
 
P.S. Omlouvám se architektům, rád bych věděl, kde je pravda, jestli v zadání, či opravdu v nápadu. Pokud jde o peníze, tak každý rok přibudou nové peníze za hazard ( cca 5. mil. korun ) a tak je sice můžete spravedlivě rozdat sportovcům (tady v tomto bodě sám nevěřím té spravedlnosti ze strany radnice), ale přidat něco na kulturák (na žádný jiný blbosti), tak to by asi tolik nevadilo.
Berte můj názor jako laika, ale laika kuřimáka.  
 

 

kulturak.jpg