Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kvitová a malý pejsek Huml

13. 7. 2014

 

petrajpg.jpg

Pan Huml je teď ve všech sdělovacích prostředcích. To je tak, když se chce zviditelnit na úkor tenistky Kvitové, která vyhrála podruhé ten slavný Wimbledon. A taky získala dost peněz a to dost i na bývalého komunistu.
Tentokrát je to téma, kterému každý rozumí a každý si dělá názor podle toho, kdo co řekne, nebo napíše.
V hospodě jsem svědkem, jak Pepa jeden den nadržuje Petře a druhý den tvrdí, jak ten Huml má částečně pravdu. Že prý by Petře neubylo, aby tu čtvrtinku (slova pana Humla) na těch daních zaplatila.
Další chlapi zase tvrdí, ať si ty prachy nechá, státníci by to stejně rozkradli. A živení těch Humlů a jim podobných je taky naprd.
Jak to vlastně je doopravdy, netuším ani já, ale některá fakta je dobré vědět.
Peníze, které Kvitka vyhrála, se pěkně v Anglii již zdanily a to nemalou částkou. Pokud by je přivezla do Čech, tak daňoví úředníci ji oberou skoro o polovinu, takže z celkové výhry uváděné před zdaněním se bude nakonec zbytek pohybovat asi kolem jedné třetiny. A to je fakt.
To, že se špičkoví hráči brání tomuhle dvojímu zdanění, je celkem pochopitelné a jistě to většina lidí uzná.
Něco jiného by bylo, kdyby tyhle peníze za různá vítězství sportovců podléhala klidně nějakému speciálnímu zdanění a šla automaticky zpět do českého sportu a ti sportovci, co peníze přinesli, by měli určitou možnost o penězích spolurozhodovat, kam a komu se pomůže. To potom by byly námitky oprávněné.
Je to jistě názor z říše snů. To by v Česku nefungovalo.
V tom případě fandím těm sportovcům, kteří se snaží platit co nejméně na daních a pak případně sami svými penězi přispějí nějaké kategorii sportovců.
Určitě je to lepší, než to nechat na politicích, úřednících, sportovních svazech, nebo na jedincích, kteří například šéfují fotbalu, hokeji apod.
To by Petra mohla vyhrávat Wimbledon každý rok a to by stejně nějaký mladý nadaný sportovec v Horních Kotěhůlkách nikdy finančně nepocítil.
A to jsme se ještě nebavili, kolik takovou špičkovou hráčku, jakou Petra Kvitová je, stojí ten „cirkus“ okolo. Trenéři, lékaři, vyplétači raket, cesty, ubytování atd. atd.
Chceme-li mít špičkovou hráčku, tak ji proboha nevyčítejme nějaké druhé občanství, všichni víme, že Petra je a bude Češkou a buďme rádi, jak se jí daří a politiky typu pana Humla, ignorujme. Jen čas ukáže jaká Petra je sportovkyně a jak se svými penězi naloží.
Mimochodem jsem se někde doslechl, že Martina Sáblíková zakládá jakýsi fond na podporu stavby rychlobruslařské dráhy.
Z toho musí být všem smutno, jak se politici těsně po olympiádě, kde Martina získá vždy nějaké to zlato, dušují, že halu postaví a uteče trochu vody v řece a velké nic. 
Když už jsme v něčem dobří, máme špičkového trenéra, tak věnujme nějaký ten peníz do tohohle sportu. To jsou smysluplně vynaložené peníze.
Díval jsem se v hospodě na fotbal z Brazílie a všichni jsme zoufali nad kvalitou toho našeho fotbalu. Co by tam asi tak ti naši hoši hráli, kdyby postoupili. Shodli jsme se úplně všichni na slově, které si netroufám publikovat. A víte vlastně vůbec, kolik peněz naším fotbalem proteče?
A dá se vůbec náš fotbal srovnávat s fotbalem německým? Nedá. A čím to je?
Akorát oprava dálnice v Čechách a Německu je srovnatelná co do peněz (i když u nás je cena stejně vyšší), ale určitě né co do kvality. A tak nějak je to podobné i s tím fotbalem.
Tohle se asi nedá svádět na daně, viďte odborníku, pane Humle.