Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mrazík v Knínicích

6. 1. 2013

 Divadlo v Moravských Knínicích

    
Byl jsem náhodou pozván na divadelní představení do Moravských Knínic. Jako sokol jsem šel rád do místní sokolovny.
Kamarád Jirka z Knínic mi zjistil podrobnosti,  jak se představení zúčastnit.
Vše nakonec bylo velmi prosté. Kdokoliv přišel a vešel se do sálu, mohl představení shlédnout. Vstupné bylo dobrovolné .
Tady se musím omluvit. Netušil jsem jak vynikající to bude zážitek a tak jsem z opatrnosti zaplatil za sebe i manželku jen 100.- Kč.
U klávesového nástroje se náhle objevil známý kuřimský muzikant, kterého jistě znáte pod přezdívkou Majstro. Velmi slibný začátek a navíc Majstro byl oblečen v klasickou ruskou rubášku. Hrál jako vždy pěkně, až mrazilo.
12 divadelních umělců rozehrálo své umění v Mrazíkovi. Mrazíka zná určitě každý přítomný v sále. Úvodní slova začala sice v jazyce velmi podobném ruštině, ale po upozornění hlasu za oponou, začala vynikající celovečerní vypravěčka používat svoji přirozenou, pěkně česky znějící řeč.
Všichni protagonisté byli skvělí,  jak svým herním projevem, tak i zpěvem. Mrazík sice chvíli zapomněl nějaké to slovíčko, ale nakonec společně s Majstrem to pěkně uhráli. Hlas Nastěnky byl tak jemný, že by stálo za to využít její hlas i do již známé, na vánočnísvátkyselétaopakující televizní pohádky. Babuška Jaguška byla rovněž vynikající a když ji Ivánek šoupnul na lopatě do pece, tak některé děti v hledišti plakaly. Pěkná byla scénka, kdy  Mrazík  půjčil zmrzlé Nastěnce svůj plášť a zůstal jen ve vasilu a trenýrkách.
Všichni začali potleskem obdivovat jeho sportem málo trápenou postavu. Nechci zde popisovat všechny herecké výkony , ale nemohu zapomenout na Marfušku. Její postava byla zahrána tak přesvědčivě, že by se v sále jistě nenašel nikdo, kdo by ji pozval na rande , či jen na posezení u kávy bez postranních úmyslů. Mluvím samozřejmě o Marfušce a né o vynikající herečce.
Trošku, ale opravdu jen trošku mi chyběly tzv. vložené vtípky ze současnosti do klasického děje. Tyto vloženinky bývají kořením takovýchto her. Děje se tak hlavně při dalších reprízách , kdy herci mají texty zažité a mohou děj trochu obohatit.
Ale to píši jen proto, aby ta předešlá chvála měla větší váhu.
Všem protagonistům  a tvůrcům bezvadných kulis, či oděvů přeji mnoho dalších takových pěkných divadelních her.
Mimochodem, pan místostarosta Kuřimi, po shlédnutí představení, by rád uspořádal v Kuřimi takové setkání podobných divadelních nadšenců z okolních vesnic, či městeček. Třebas formou vícedenního festivalu. Opravdu pěkný nápad.
Jak to bude doopravdy, uvidíme.
Slyšel jsem občas od kamarádů a známých, že sem tam v divadle usínají. Mohu všechny ujistit, že při představení knínického divadla jistojistě nikdo neusne.

 

mrazik.jpg