Jdi na obsah Jdi na menu
 


můj známý developer

8. 2. 2014

 

developjpg.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Mám kamaráda developera.

Co to ale znamená?  Nevím, zda se tímto kamarádstvím mohu pochlubit ostatním, nebo raději mlčet?
Takže zjišťuji podle encyklopedie: develop je prý rozvíjet, zhodnocovat…zatím dobrý.
Development - to je prý rozvoj infrastruktury, rozvoj území, pozemků.….jakž takž, ale každý víme, jak je to s těmi pozemky v našem státečku….., ale zatím taky snad dobrý.
Z toho tedy vyplývá, že developer je prý rozvojový stavitel, nebo prý projektant investiční výstavby (jak jinak - výstavba bez prachů je blbost).
Spíše mi z toho vyplývá logicky, že developerem se človíček stává tehdy, když investor není totožný se stavebníkem. Takže je to investor pro stavebníka, co rozvíjí a zhodnocuje a hlavně buduje tu infrastrukturu, čili všechno kolem.
Nevím, jestli tomu dobře rozumím, jaksi se to zamotává, je to slušné, či neslušné zaměstnání?
A úplně jasně řečené je to asi takto: “developer zajišťuje jak vytipování lokalit, tak projekty, inženýrské činnosti, financování a dokonce i kompletní výstavbu nemovitostí.“
Takže to zase vlastně nemůže být developer v pravém slova smyslu. To mi připadá spíš jak Ferda Mravenec – práce všeho druhu.
Všude ale slyším, že developeři jsou lumpi, kteří okrádají kdekoho. Levně prý kupují pozemky, málo platí za projekty, málo platí stavebním firmám a těží pak z peněz zadavatele, který je hlupák, který jim naletěl a pak jim on platí jak mourovatej.
Tak co? Je, nebo není to ten rozvojový stavitel?
Je po něm pěkná zkáza, jako obchodní domy, kruhové objezdy a další potřebné věci, které by normálně město, či obec nezajistila.
Je developer vlastně slušné oslovení?
Mě například říká žena doma Františku, Franci, Franto, to podle toho, zda ji koupím nové auto, vířivku, nebo od někoho dostanu kytku a tu jí pak předám.  Ale když udělám něco špatně, něco pokazím, či se vrátím domů pozdě apod., to potom, mě oslovuje inženýre.
Když si představím, že by mne oslovovala: „Ty developere“, to tedy nevím, zda bych se neurazil. Zhodnocovateli, či rozvíječi, to by snad ještě šlo, ale developere… to si fakt žádný chlap nezaslouží.
Přeji svému kamarádovi, developerovi, ať si má svoje jistě ušlechtilé povolání, ale ať jej tak nikdo neoslovuje.
 
Odpouštím mu, ale chápu, že by mne mohl pozvat na pivo a hlavně mi ho zaplatit. Jinak všechno, co jsem napsal, by nemuselo platit a musel bych to všechno přepsat.