Jdi na obsah Jdi na menu
 


NS MAS

16. 3. 2014

 

Stal jsem se delegátem valné hromady národní sítě místních akčních skupin České republiky v Týnci, což se píše takto: VH NS MAS ČR v T. To jsou věci, viďte.
To, že jsem spal nedaleko ve vymrzlé zálesácké chatce bez vnitřních dveří mne nepřipravilo o dobrou náladu a tak jsem s kolegou byl ráno, jak se říká, na značkách.
 
Valná hromada začala čekáním na pana ministra zemědělství ing. Juračku Mariana. Ten se dostavil asi po čtvrt hodince. Měl krátký, milý, vše a nic neříkající hřejivý projev. Stal se nejvíce fotografovanou osobou dne. Byla to úplně první návštěva ministra na takovém podniku. Škoda, že si po odjezdu nebude asi již nic pamatovat o VH NS MAS ČR, ale to nevadí, byl to milý člověk a všichni se na něj usmívali.1jpg.jpg
P.S. pana ministra jsem zatím vybarvil šedě, ale kdoví…třeba příště přidám zelenou(barvu venkova)…
Vystupovalo plno hostů a tak jich pár vybírám:
Například pan rektor ČZU (česká zemědělská univerzita) prof. Balík Jiří.
 2jpg.jpg
Také vystoupil pan Kaval
 3jpg.jpg
Také pěkně a velmi dlouho (začal mi unikat smysl vět) mluvil Radim Sršeň, hlavní to zástupce ELARDu (evropská asociace pro rozvoj venkova, MASek, se spojením s LEADERem vám dám pokoj)
 
Pan Sršeň ústně vyvěsil tento transparent
4jpg.jpg
Proslov pokračoval i u pultu
5jpg.jpg
Dozvěděl jsem se, že financování se na rok 2014 podařilo a měl jsem takovou radost, že jsem na chvíli zdříml a tohle se mi zdálo:
 6jpg.jpg
Probudil mne silný hlas předsedy NS MAS pana ing. Františka Wintra. Ještě lepší a delší projev, jak pan ministr. Pocítil jsem hřejivou radost nad tím, že jsem rovněž členem MAS.7jpg.jpg
Po chvíli jsem zase klimbnul a měl tento sen:
 
 8jpg.jpg
Naštěstí jsem pana Sršně uviděl celého. Vysvětlil nám podrobně (slovo podrobně používám tehdy, když něčemu nerozumím) jak utrácí „naše“ peníze po světě. Všichni jsme mu to uvěřili a slíbili (odsouhlasili) peníze další. Jen ať jezdí. Byl velmi rád a slíbil, že vyrazí i na Ukrajinu.
11jpg.jpg
Byl odsouhlasen vznik rezervního fondu. Dostaly se do něj peníze, které se nestačily utratit.
9jpg.jpg
Zajímavé bylo sdělení paní Olgy, že chce hledat v mapách, nebo otěhotnět, ale prý s Václavem. Celá valná hromada měla upřímnou radost.
 
 10jpg.jpg
Bylo přiznáno, že rybářství je malá nezajímavá oblast a peníze nedostane. Ale rybáři byli nabádáni, ať zůstanou a ať platí alespoň peníze do společné kasy. Zástupkyni se to nelíbilo a všichni přítomní se upřímně divili proč.
 
 12jpg.jpg
 
Dostali jsme se k programovému bodu HÁDKA. Valná hromada se začala dohadovat o výši příspěvku s MASek. Vedení chtělo navýšit pro větší útratu, větší MASky byly v klidu, menším se to nelíbilo a tak vše zůstalo při starém. Ke rvačce nedošlo.
 
 13jpg.jpg
 
Problematika úprav stanov se scvrkla na bod o počtu členů pro usnášeníschopnost. Přestože oprava byla jednoduchá, smysl opravy logický, pan předseda využil své silné funkce a přesvědčil všechny, ať hlasují jednomyslně jako dosud a nic se nebude měnit. Prý by se mohla urazit autorka, co nedělá nikdy chyby. Stalo se. Oběd vše ukončil.
 
Mám ještě spoustu poznámek k dění v sále (doma zjišťuji, že už je mám obdobné z MASkových akcí) , ale doufám, že to hlavní jsem uvedl.
Důležité je poznání, že čerpání peněz pro programy se stále zdárně posouvá. Rok 2017 se jeví zalitý sluncem, tedy penězi.