Jdi na obsah Jdi na menu
 


pro sport a zdraví

30. 5. 2013

 

Ustavující sněm hnutí „ Pro sport a zdraví „
 
Já byl pozván na I. Celostátní sněm Pro sport a zdraví pořádaný 25. května 2013 v TOP Hotelu Praha.
Řekl jsem si, to si nemohu nechat ujít. Navíc mne pozval osobně předseda kraje Jihomoravského, pan Turský Roman. Jako správní Moraváci (spisovně Moravané) jsme se smluvili, že pojedeme o den dříve, pokecáme v hospůdce, přespíme a ráno po rozcvičce vyrazíme na sněm. Co jsme slíbili, to jsme udělali.
V pátek odpoledne jsem vzal auto a vyrazili jsme. René Novotný mi dělal navigátora a cesta proběhla hladce.
Horší už to bylo s ubytováním. Domluvené spaní bylo v „hostelu“(sokolský hotel v Nosticově paláci) za 350.-Kč za noc na posteli v pokojíčku se čtrnácti lůžky. Na chodbě se nacházel dokonce jeden záchod pro muže a jeden pro ženy a dokonce se sprchou. Anglické nápisy dokazovaly, že zde bývá asi velký nával cizinců. Možná v nějakém tom superpokoji spával Tyrš, kdo ví ?  Měli jsme s sebou i jednu ženu, ta spala osamocena s třinácti volnými lůžky a měla tím pádem i svůj vlastní záchod na chodbě.
Ráno jsem se vzbudil a dostal chvilkový strach, že jdu cvičit na Všesokolský slet. Nestalo se tak a vyrazili jsme tedy na ten historicky první celostátní sněm.
Čekal nás TOP Hotel Praha. Z maštale do luxusu.
Asi nemá cenu vše do detailu popisovat. Dostali jsme Program sněmu a snažili jsme jej dodržet. A to se stalo skutečností. Stihli jsme jak občerstvení (káva, soda, buchty, chlebíčky), tak i naplánovaný oběd (dalo by se říci malý raut).
Volili jsme většinou jednohlasně a to buď tzv. aklamací (není to prý od slova klamat) a také psz1volby.jpg
tajnou volbou.  
Především tajnou volbou jediného kandidáta na předsedy hnutí jsme se vůbec netajili a tajně jej zvolili skoro jednohlasně. Jeden volič dlouho svačil a vhodil svůj tajný lístek pozdě do urny a druhý zapomněl zakroužkovat svého jediného kandidáta. Ostatní jsme volbu pochopili a zvládli.
Některá vystoupení stručně :
Pan Jansta za ČUS, ČUV, i jako předseda basketbalu nás chválil, mluvil trochu potichu a pomaleji, hodně lidí podřimovalo, ale pan Jansta neusnul. Mluvil i o srovnání s komunistou Himlem, dále i o znárodňování a hlavně o penězích a penězích. Dlouhé, pěkné, poučné, ale trochu únavné.
Pan Ertl za Sportovní svazy ČR nám znovu připomněl pád Sazky (někteří znovu plakali), dále mluvil také o tom jak náš stát je skoupý, jak se ocitáme na chvostu Evropy, co do příjmů na sport.
Olga Charvátová Křížová taky měla z nás všech radost a co potom Věra Černá – mistryně světa v gymnastice a zakladatelka tohoto hnutí. Ta mluvila dokonce třikrát. Mistři světa se opravdu mají poslouchat.
Mluvili samozřejmě i další kandidáti na předsedy hnutí jako např. René Novotný (3x mistr světa v krasobruslení), trenér mládeže Luboš Vašina, fotbalista Karmazín Laďa, bývalý hejtman a lyžař Eichler S. a Miloš Malý – ekonom, zvyklý sedět na větším balíku peněz.
Možná jsem na někoho zapomněl, ale všechny jsme zvolili.
Zvolený (očekávaně i v médiích) předseda hnutí pan Dobeš i přes svoji menší postavu přednesl několik větších i menších projevů. Byl řádně připraven a za své vystoupení by jistě získal ve škole jedničku.
Mluvil sice o všem možném i nemožném, ale když došlo na řeč o jakýchsi 300 miliónech korun uložených kdesi v ledničce (myslím, že řekl dokonce zmrazených) u pana Kalouska, bylo v sále najednou velké ticho. Pan Dobeš ovšem slíbil, že již má domluvenou schůzku s naším milým ministrem financí a že se pokusí peníze pomalu rozmrazit.
Takže nakonec vše dobře dopadlo a pohádka skončila.  
Cesta domů nám po volné dálnici v sobotu navečer pěkně utekla. Byli jsme sice o nějakou tu tisícovku (ubytování, večeře, alkohol, parkovné, snídaně, nafta, cesta) chudší, ale co bychom pro sport neudělali. 
 
  psznazdravihot.jpg