Jdi na obsah Jdi na menu
 


pukám smíchy

24. 5. 2015

drbna.jpg

Začetl jsem se na facebůku do stránek „Kuřimská drbna“. DOPORUČUJI.

Dozvěděl jsem se totiž, že náš pan starosta intervenoval u hocha, který tyhle stránečky tvoří.

Intervence byla samozřejmě ve věci vylepšení „imiče“ města Kuřimi, potažmo vedení radnice. Já si tedy stránky podrobně pročítal a nic závadného jsem neshledal. Všude byly relevantní informace. Samozřejmě, že se vším nemohu souhlasit, protože mám informace někdy jiné, ale to je, jak říká známý herec Kaiser „úplně normální, Luďo“.

Znovu jsem „drbnu“ procházel a teprve později mne napadlo, že „závadný“  bude asi ten kulturní dům.

A to je bohužel čistá pravda.

To je pěkný neúspěch a pěkná ostuda. Dá se to vyjádřit i finančně. Ztráty jsou především z nájmů. S nájemci byl ukončen nájemní vztah a penízky přestaly plynout do městské kasy. Měsíční nájem přesahuje desítky tisíc. Jinak se přes zimu topilo (pan Brabec musí sedět v teple), prováděla běžná údržba. Nájem sálu také zaznamenal velký pokles. Akce, kdy se nájem přidělil organizátorům z kulturního fondu a ti jej vrátili do kasy pana Brabce (městská kapsa) se také vytratily. Dá se lehce spočítat, že se motáme již kolem miliónu korun ztráty. Když připočteme některá výběrová řízení, kdy byl vybrán nejlevnější aktér a pak nastaly potíže, které se musely zaplatit, tak tu máme pěkné to hospodaření.

Dotace 10 mil. Kč na zateplení a okna propadla. Všechno to bylo jen a jen o normálním nastavení výběrových řízení. Věřím, že jiné vedení by to vyřešilo.

Příkladem hospodaření je projekt po získání dotace na základě žádosti z minulého volebního období na stavební přístavbu školy kolem 30 mil. Kč. Byl ovšem novým vedením vybrán nejlevnější projektant, který nebyl schopen práci odvést a tak byl vyplacen dle smlouvy a bude to muset nakreslit někdo schopnější a celé znovu. Cena je sice důležitá, ale neméně důležité jsou znalosti těch „odborníků“, kteří výběr provádějí. V tomto případě je to Rada města. Chybné, ukvapené, neodborné rozhodnutí znamená dírku do pokladny.

Trochu mne zarazil na stránkách Kuřimské drbny termín zahájení stavby sportovní haly v roce 2017. Je pravdou, že se za období vedení města panem Sukalovským vlastně nic moc neudělalo a zbylo v pokladně města spousta peněz. Je to pěkné, ale kde jsou skutky? Kdy se bude něco stavět? Kde jsou sehnané dotace na ten kulturní dům a na sportovní halu?  Kde jsou ty sliby přetavené v činy. Jen výmluvy a zase výmluvy. Bez dotací je to plýtvání penězi. To umí každý. Sežeňte dotace na halu i kulťas. Pak se pozdržení dá prominout. Jinak je to neschopnost na druhou.

Možná trochu přeháním, ale píše se mi to celkem lehce.

Teď také trochu chápu situaci pana starosty k žádosti o příspěvek na moji knížku. To by byl další finanční propad rozpočtu města. To chápu.

Takový jsem získal dojem po přečtení Kuřimské drbny a mám radost, že i mladí mají oči a napíší věci jak dobré, tak i takové, co se jim nelíbí. Přeji autorům (autorovi), aby jim elán vydržel.  A také přeji mnoho čtenářů.

Městu samozřejmě přeji, ať se vše zlepší a vzduch se pročistí, jak po bouřce.

P.S. Musím si nastudovat zápisy z města, prý si „kocourkovští“ nějak odhlasovali, že už nemusí vyhrát vždy nejnižší nabídka. Jestli je to pravda, pukám smíchy.