Jdi na obsah Jdi na menu
 


rok 2013 končí

25. 12. 2013

kostelkurimjpg1.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Končí nám rok 2013 a je vhodné trochu bilancovat.

Jsem velmi rád, že bydlím v Kuřimi. Je to opravdu pěkné, čisté městečko, na které můžeme být všichni právem opravdu pyšní.
Jsou jistě u nás v republice krásnější města, ale my tady máme pěkný pořádek, žádné nepokoje, demonstrace apod. Dokonce se podařilo opravit bazén, z kterého se stalo velmi pěkné wellnescentrum, na které již nejsou vynakládány takové finanční prostředky jako před opravou.
Máme tady tělocvičny, venkovní hřiště, nedaleko velké golfové centrum, spoustu sportovních klubů, či sdružení.
Můžete se vzdělávat v umělecké škole, chodit do divadla, navštěvovat knihovnu atd.
Dokonce bych řekl, že i hospod je tu více, než je obvyklý průměr.
No zkrátka, je tady fajn.
Je to taky zásluha zastupitelů města.
A jak mne znáte, nemohu jen chválit, ale musím po pravdě napsat i o nějakých těch nešvarech.
Mimochodem jsem se nedávno stal dědečkem a tak občas vyjedu s kočárkem se svojí vnučkou na projížďku. A teď najednou si všímám chodníků víc, jak dřív.
Doporučuji starostovi, případně místostarostům ať si půjčí kočárek a projedou si město. To se pozná najednou překážek, prohlubní, či nenájezdů u přechodů. To se zjistí najednou, kde blbě je namalována zebra a kde chybí. Když chodím pěšky do sokolovny, tak to ještě jde, ale s kočárkem, to je tragédie. Mimochodem, proč už delší dobu je zabrán chodník stavbou „Pangrácova“ domu, když se na něm nic neděje? Parkují tam vedle něj auta a je tam choditi velmi nebezpečno.
Když má někdo z občanů na chodníku třeba písek, tak vbrzku může očekávat pokutu, ale zabrat chodník u této stavby, to se nic neděje. Ledažeby to byla součást plánu města, podobná s těmi slavnými parkovacími místy naproti.
Přesto je ale po pravdě napsat, že zrovna chodníky a jejich oprava, to se stalo prioritou vedení radnice.
Samozřejmě, že se udělalo i něco jiného, než oprava chodníků. Je potřeba zmínit hlavně podchod pod nádražím, který bude v brzku dokončen. Je zároveň pravdou, že se o tomto podchodu mluví více jak deset let. A vyřizování probíhalo rovněž velmi dlouhou dobu. Teď to konečně vyšlo. Největší zásluhy ale patří minulým starostům.
Úprava pramene u Jánečka je také chvályhodná, až na tu informaci pana starosty, že nekvalitu vody způsobily psí hovínka. Ale jak je vidět, tak i starosta má smysl pro humor. To dokládají jeho vyretušované fotky na bilbordech do krajských voleb, či slogany do voleb parlamentních. Úplně upřímně jsem se zasmál. Jediná škoda, že dostal starosta tak málo hlasů a to i od našich občanů.
Musím také napsat, že se zatím žádná mimořádná větší investiční akce nekonala.
Teď mi napovídá žena, že například nový kruháč, ale ten nestavělo bohužel město.
Tak jsem si říkal, že až se budou lidé ptát, co to bylo za éru, které starostoval Drago Sukalovský, tak bych původně řekl, že to byla éra oprav chodníků.
Jo, vážení, to ale bylo, situace se změnila.
Nastala éra špizovací. 
Pan starosta, přes nelibost skoro všech, včetně místostarostů, zavedl speciální sledovací program Alvao monitoring do všech počítačů na úřadě.
Výsledek vyhodnocení je příšerná blbost.
Každý vedoucí musí poznat jak jeho podřízení plní úkoly, někteří jsou pomalejší, někteří rychlejší. Věřím tomu, že ti méně schopní si v počítači nasimulují větší aktivitu, to proto, že ti schopnější nemají na blbiny čas ani náladu. Je to všechno úplnej nesmysl. Něco to jistě svědčí především o zadavatelích.
Nechci to rozmazávat, ale každý soudný člověk si udělá svůj úsudek.
Éra špizovací je holt éra špizovací.
Pravdou ale zůstává, že na každého starostu se vždy vzpomíná podle toho, co se mu v Kuřimi podařilo, či nepodařilo.
Vzpomínám na nafukovací halu, na nástavby domů, na stavby nevhodné na onom místě (Albert), na wellnes, na regulace potoka, stavbu školky a mnoho dalších.
Plány na opravu kulturního domu, či sportovní haly jsou již dávno hotovy, chybí akorát schopnost starosty sehnat dotace. Ještě nekončí jeho volební období, uvidíme.
Žena mi říká, že zase píši negatívně, ale to není pravda. Já mám opravdu velkou radost, že bydlím v Kuřimi a opravdu fandím všem, co něco pro Kuřim dělají. Ať je to zastupitel, radní, jakýkoliv aktivista, hudebník, či umělec.
Opravdu si přeji, ať se vše daří aspoň tak, jak doposud (Drago musí trochu přidat) a všichni tady se budeme mít fajn.
Ani všichni netušíme, kolik je tady aktivních lidí ve sportu (Orel, Sokol, kluci s kolama, tenisti atd. atd.), v kultuře (vokální soubory, muzikální skupiny, malíři, spisovatelé apod.),  
Taky historie města je důležitá. Chtělo by to trochu větší aktivitu ze strany města o informovanosti. Víte, že mezi námi žijí mistři světa, reprezentanti republiky, či hráči na předních místech v celorepublikových žebříčcích? Víte, že mezi námi žije např. jedna z nejznámějších zpěvaček naší generace?
Ještě je jistě mnoho věcí, co se dá u nás v Kuřimi zlepšit, ale zaplať pánbůh za to, co máme.
Myslím si, že nám Kuřim může hodně lidí závidět.
Přeji všem perfektní nový rok.