Jdi na obsah Jdi na menu
 


sníh jako břečka

26. 12. 2012

 

 
Sníh ve tvaru břečky
 
 
Asi nesmím jezdit do ciziny, mám sedět raději doma na zadku a bude klid.
Byl jsem si zalyžovat s manželkou v Itálii. Městečko se jmenuje Falzen neboli Falzes, to podle toho zda mluvíte německy, či italsky. Domluvíte se klidně i anglicky, ale když si například objednáte v restauraci jakoukoli řečí, tak donesou jako prvnímu tomu, který hovoří německy. Když jsem se bavil s jedním starším pánem v krásné hospůdce u piva tak mi sdělil, že to tak nebylo tak pořád. Po válce, kdy toto území připadlo Itálii, chtěli všichni mluvit jen italsky. Ale jak šel čas, všichni zavzpomínali na své předky a začali zase mezi sebou hovořit německy.
A tak všechny nápisy jsou německé a s italskými popisy zboží se setkáte pouze v supermarketech. I tam jsou hlavní cedule (jako chleba, ryby apod.) v němčině.
V této oblasti až maturita se provádí v italštině i němčině.
Lyžařské centrum, kam rádi jezdíme se rovněž jmenuje italsky Kronplatz.
Mimochodem jsme tam letos potkali našeho známého bývalého  fotbalového reprezentanta s klasickým českým jménem Koller.
Ale proč vám to všechno píši.
Přestože tam často padá sníh ( asi častěji jak u nás), mají tam všude uklizeno, stále se o pořádek někdo stará , městečko vypadá velmi malebně a to nemluvím o vkusné výzdobě vč. možnosti využít v centru veřejných záchodků.
Městečko Falzen je podobné velikosti jako Kuřim , ale všechno je tam jaksi hezčí a je tam všeho víc. Například předvánoční dřevěné stánky. U fiktivní hlavní brány vás vítá dobově oblečný radní, stánků je tam asi pětkrát více jak v Kuřimi, plno jídla , grogů, svařáků, máčeného ovoce v čokoládě, domácích marmelád , keramiky, dřevěných hraček atd. atd. Tolik místa k popisu všeho nemám.
To nemluvím o welnes, bowlingu, kluzišti, sportovní hale, stadionu apod.
Pro upřesnění – lyžařské centrum je pár kilometrů za městem a není v okolí jediné. Tam teprve stojí hotely a parkovací obrovské prostory odkud vás dovezou pohyblivé schody k lanovce . Už se mi to všechno nechce popisovat, protože v Alpách ( i jinde) je to běžné.
Ale co naplat, vrátil jsem se do Kuřimi. Ráno při cestě do sokolovny (zaplaťpánbůh , že máme sokolovnu) jsem si promočil boty po neupravených chodnících. Navíc stavebník před sokolovnou zabral celý chodník a já byl nucen jít po silnici. Auta jezdící při oblevě ohleduplně,  mi zamočila můj imistický úsměv na nic netušící tváři. 
 Jsem sice věčný optimista, Kuřim se mi líbí, máme tady  sice omezená sportoviště, ale máme. Máme Welnescentrum, kulturní dům včetně vietnamských prodejců a dokonce kulturně se chovající zámek.
Ale pocity mám bohužel smíšené.
Přesto si dovolím říci jeden malinkatý nápad.
Co kdyby radní daly hlavy (i hlasy) dohromady a lidem, co mají před domem obecní chodníky snížili, či zrušili platby za popelnice ( pokud to neudělají u všech) a oni by se určitě rádi postarali o pořádek sami.  Městští pracovníci by to jen kontrolovali, případně zakročili a ten , co by neuklízel by ztratil nárok odpočtu. Technicky jsem o tom nepřemýšlel, ale nějaké rozumné řešení by se jistě našlo, co myslíte ?
Mám trochu dojem, že by to i finančně nebylo tak zlé.
Zatím si pořídím tzv. „protibřečkové“ boty a budu se těšit někdy časem  na výlet Kuřimí v normálních botách (např. z Globusu).
Takže vážení radní, podradní i nadradní, pokud se vám to zdá jako blábol šíleného staršího pána, tak budiž, ale uvažujte prosím alespoň o nápadu snížit, či zrušit poplatky za popelnice. Jo a zvýšení ať vás ani nenapadne.  

uklouzint.jpg