Jdi na obsah Jdi na menu
 


sokol letos naposledy

26. 12. 2015

 

zemankur.jpg

Zateplení kuřimské sokolovny

 

Už jsem se nechtěl k tomu zamítnutí obyčejné půjčky na dokončení prací na sokolovně vracet, ale musím. 

Víte, co je na té věci nejsmutnější? Že peníze nejsou těch zastupitelů a tak se rozhodují snad pouze na základě svého svědomí, zda jsou ty peníze určeny na dobrou, či méně dobrou věc. A tady šlo o dokončení zateplení, zapravení oken, nové hlavní dveře na sokolovně a další a to vše pro dobro aktivních, nejen sokolských sportovců. Hlava mi to nemůže pochopit.

 

Přišla mi spousta ohlasů, především kladných, ale většinou na osobní korespondenci na fejsbúku. Našli se i odvážlivci, co napsali kladné vyjádření i veřejně, ale těch bylo málo. Nejvíce se divili polemice pana radního Vlčka, který prohlásil na zastupitelstvu, že sokolu tři roky nic.

Tady se jen mírně zastavím. Pan Vlček mi píše na fejsbúk, že sokolové máme špatnou splátkovou morálku a rovněž ekonomika naše je špatná. Je potřeba se ohradit. Hospodaříme ekonomicky, máme smlouvy o pronájmu hospody, bytu, stěny, cvičební haly apod. Nikomu nic nedlužíme a o majetek se staráme vzorně. Budujeme stále něco nového. Splátková morálka naše je příkladná. Možná pan Vlček naráží na žádosti o prominutí splátek půjčky v minulosti na vybudované hřiště. My jsme tehdy měli pozemek na rovině a mohli jsme pohodlně vybudovat nové hřiště vedle hřišť starých. Tenhle pozemek chtělo nutně město pro novou školku a tak ho s námi vyměnilo za jiný, méně vhodný. Tahle výměna byla pro nás nevýhodná, ale město to moc chtělo. Dalo nám peníze rozdílové. Což nám ale nestačilo na to hřiště (opěrná zeď, plot, navážky atd.). Požádali jsme o půjčku, tu nám město poskytlo a tehdejší vedení města slíbilo odpouštění dluhu na základě žádostí. To se opravdu dělo a skončilo to až po zásahu nového starosty a ten je bohužel i teď u vesla. Nicméně neprominuté peníze jsme do koruny vrátili. Tohle píši hlavně pro pana Vlčka, páč je tu teď na radnici nový. O nějaké liknavosti nemůže být ani řeč. Tyhle slova jsou neopodstatněná, nevhodná a nevíme, proč nás pan Vlček takhle špiní. Beru to jako mladistvou nerozvážnost. Rád tě Honzo uvítám osobně na sokolovně, vše ti ukážu, provedu tě a snad změníš na nás názor. Mimochodem, já se nikdy vážně neohrazoval o peněžním toku na házenou, či kopanou, i když tady by se také dalo polemizovat možná o morálce, minimálně o nejasném způsobu rozdělování peněz na sport. Ale v podstatě mám radost, když se podporuje jakýkoli sport v Kuřimi a tak rád mlčím.

Lidé mi píší, proč se město brání půjčit na dobrou věc. Já to bohužel nechápu a opravdu nevím.

Mezitím jsem se potkal se dvěma starosty (kamarády) obcí a ti udiveně kroutili hlavou.

Takže musím všem odpovědět, že to opravdu nechápu a odpověď neznám a už ani po ní nepátrám.

Také se mne lidé ptali, zda je pravda, že ty práce na žádosti a na další nutné úkony byly opravdu předražené, jak tvrdili zastupitelé. Říkám, že nevím. Já nemám za sebou aparát úředníků (dokonce odbor investic města má na dotace vyčleněného pracovníka), kteří připraví pro takovou firmu podklady. Město je pak předá zpracující firmě dle jejich požadavků. Že by to mělo mít vliv na cenu, to snad napadne každého. To si ale ta smluvní firma musela zajistit u nás na sokole všechno skoro sama. Jestli je tohle těch 50 tisíc opravdu navíc, to tedy nevím, nemám zkušenosti. Po prostudování hotových materiálů jsem přemýšlel, zda bychom to nedokázali sami. Příště si myslím, že ano, za pomoci nějakého ekonoma. Co jsem si ale jist, tohle musí úředníci města zvládnout (kór, když to není poprvé) vlastními, dobře placenými silami. A tady si dovolím říci, že zde město plýtvá s penězi daňových poplatníků. Nic tak světoborného to není. Při představě, že si město pošle někoho na školení z vlastních řad, tak to musí být hračka. Ale všichni u těchto akcí tušíme, že je snaha úředníků práci „navíc“ raději převést na dobře zaplacenou cizí firmu. Zajímavé bývá, kdo koho prosazuje. Naštěstí ale těch akcí město Kuřim zas tak moc nemělo, takže tak velká díra v rozpočtu to ale není. To se třeba na kulturním domě (zbrkle zastavený provoz, neschopnost vhodného zadání pro výběrové řízení) stále prodrbává mnohem více peněz.

Ale snad se brzy přestane plýtvat a kulťas bude opraven a bude nadčasový. Příští rok přeji městu, ať kopne alespoň nějaké základy na halu. Pokud by ale nesehnalo žádné dotace, tak ať se staví zástupci k nám pro radu. Jen uvádím, že na obě uvedené akce jsou již územní rozhodnutí a čeká se na rozhodnutí města, kdy se začne. Ne všechno se musí dokončit před novými volbami. Peněz je určitě dost, dlouho se nic velkého neudělalo.

 

Takže konec polemiky, ta není tak důležitá. Rozhodující jsou vždy činy.

Ještě jednou přeji městu právě ty činy.

Snad rok 2016 bude pro město Kuřim (s ohledem na získání dotačních peněz) konečně prvním velmi úspěšným a tím i pro „vládu“ našeho staronového, milého starostu. Opravdu fandím.

Rok 2016 bude snad konečně rokem dotačním.