Jdi na obsah Jdi na menu
 


sokolovna

20. 12. 2015

 

jpgkabat.jpg

Zateplení kuřimské sokolovny

 

Tak se nám to podařilo.

Sokolovna je zateplená, má nové okna a dveře.

Ono zateplit není tak složité, ale kde vzít peníze, když sokolové se musí starat sami o sebe a peněz nemají nazbyt.

Už jsem si kolikrát říkal, že se musíme připravit na nějakou větší akci, kdyby náhodou přišla. Tak jsme nechali před pár letu překreslit plány sokolovny do digitální podoby. Bývalý starosta tomu tehdy nebyl nakloněn, ale podařilo se. Problém nastal, když jsem ty plány začal před rokem hledat. Ztratily se. Musím sice potvrdit, že jinak vše máme ve vzorném pořádku, ale plány byly fuč. Většina našich členů výboru je staršího data narození a tak se mohlo stát, že je má snad někdo doma uklizené.

Požádal jsem tedy pana Štarhu od jeho projekční firmy, ať nechá plány znovu překreslit a zkusíme zadat energetický audit a zjistíme tak základní parametry pro výpočet zateplení sokolovny. Shodou okolností se záhy objevila zajímavá výzva o možném poskytnutí finanční podpory ze Státního fondu životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životního prostředí. Zjistil jsem, že se jedná o mimořádnou výzvu a že je velká pravděpodobnost podporu získat a dokonce až v 90ti procentní výši.

Tak jsem se rozhodl, po schválení výborem, zariskovat ztrátu peněz při neúspěšné žádosti a přesto žádost podat.

Dalším důležitým krokem bylo získat zkušenou firmu, která se zabývá sepsáním všech potřebných žádostí, formulářů a čeho všeho, včetně zajištění výběrového řízení až po vyčíslování úspor. Byla mi doporučena firma ARL Innovation s.r.o. a my neprohloupili. Vzhledem k tomu, že k téhle výzvě nebyl potřeba prováděcí projekt a projektanti fy Štarha Engineering, s.r.o. vše podrobně propočetli (tím vlastně rozpracovali projekt), tak jsme vše v šibeničním termínu stihli.

A světe div se, dostali jsme tu pěknou devadesátiprocentní dotaci. Je pravdou, že se z téhle dotace odečítá 10ti procentní částka, jako úspory energií v dalších letech a některé položky nejsou uznatelnými náklady a také se jedná o zajímavou částku. Rovněž vícepráce, které většinou vždy na takových stavbách vzniknou, se musí také doplatit.

Přestože jsme měli našetřeno přes tři sta tisíc korun, město Kuřim nám poskytlo dar ve výši čtyři sta tisíc korun, tak nám nakonec ještě asi tři sta tisíc korun chybí.

Ty si ale půjčíme a jistojistě ušetříme na energiích v příštích letech a vše do korunky vrátíme.

A to je zatím pěkný konec téhle pohádky.

Naše opravená budova se ale může pyšnit tzv. třešničkou na dortu.

Jsou to čtyři ptáci sokoli, kteří hrdě sedí na podstavcích mezi největšími okny od tělocvičny z venkovní strany, chcete-li tak směrem na jih.

Pamětníci říkali, že tam dříve sokolové byli, ale fotografie se nedochovala a tak jsou tam ptáci noví a věřím, že se budou také líbit. Mimochodem sehnat je, by bylo na delší povídání.

 

Naše sokolovna je teď ale pěkná parádnice, která má i čtyři osvětlená venkovní hřiště, hospůdku s venkovním posezením, novou sociální přístavbu, jak pro venkovní sportoviště, tak i pro zázemí k horolezecké stěně. Tahle přístavba se právě finálně kolauduje rovněž a má také svoji třešničku. Promítací venkovní bílou plochu na sledování filmů, sportovních utkání, či hudby z venkovního posezení při restauraci.

Teď se chvíli budeme finančně nadechovat a oddychovat a pak musíme přemýšlet, kde vzít peníze na radikální opravu střechy.

Jsme sice celkem finančně chudá sokolská jednota, ale jak se říká: „z vonku to tak nevyzerá“.

 

Vždy se sluší poděkovat těm, kdo se o tuhle stavební akci nejvíc zasloužili a tak tedy:

Miloš Axman od fy ARL Innovation

Olda Štarha o fy Štarha Engineering 

Víťa Liškutín od stav. firmy Dolp

a já Franta Merta

 

P.S. děkovné mejly na f.merta@volny.cz