Jdi na obsah Jdi na menu
 


sokolu ani vindru

20. 12. 2015

Sokolu nepůjčíme ANI VINDRU

jpgbrabecpostava.jpg

Zateplení naší sokolovny

 

Sokolovna je celá zateplená včetně stropu, má nová všechna okna a všechna vnější dveře. Má novou fasádu. Celá tahle sranda stála kolem čtyř miliónů korun.

Již jsem psal, jak jsme se částečně na takovou akci připravovali a že náhoda tomu chtěla, že byla vyhlášena mimořádná výzva z operačního programu životního prostředí a my jsme tenhle urychlený proces, který nepotřeboval mimořádně hotový stavební projekt, zachytili a s pomocí firmy ARL dotáhli ke zdárnému konci, což je 90% dotací.

Je to velmi velký úspěch. Po schválení nám pomohli především projektanti a my stihli jak výběrové řízení (bez odvolacích problémů), tak i realizaci stavby.

Bohužel se našly i nějaké nepředvídatelné vícepráce.

Některé nám firma stavební slevila, některé si zajišťujeme sami levněji (jedná se o práce mimo vnějšího pláště), ale některé musíme zaplatit.

To nemluvím o předpokládaných úsporách, které jistě budou, ale byly vypočteny za tři roky a odečteny z příspěvku.

Vše nakonec dobře dopadlo, ale jaksi se nám nedostává peněz, něco kolem 250000,- korun. Požádal jsem město (zastupitele) o půjčku i s úrokem.

 

Podal jsem žádost na město.

Musel jsem ji přepracovat, protože prý termín půjčka neexistuje. Pan ing. Varmužka mi poslal čísla zákonů, ať vše nastuduji a požádám znovu a správně. Takže jsem měl na výběr zápůjčka, nebo výpůjčka. Zvolil jsem zápůjčku, protože tam je úrok a je to tedy férovější.

Nemám kabelovku, jednání zastupitelů s radostí nesleduji a tak mne pan Holman odchytil telefonicky na sjezdovce v Itálii a vytvořil tak první mrak na jinak modré obloze, protože mi sdělil, že nám zastupitelé (ze svých těžko vydělaných peněz) nic nepůjčí.

Důvody neposkytnutí výpůjčky jsem hledal až nyní na internetu.

  • Cena administrátora je prý vysoká asi o 50 000,-Kč, než je běžné u obce, jako je Kuřim. Stačí se ale poptat v jiných městech, na Sokole Tišnov apod. Ale i kdyby to byla pravda, tak tahle tato firma vše zpracovala v šibeničním termínu a hlavně, my tu dotaci dostali. Jen tak mimochodem, je to asi navýšení z celkové investice něco kolem 1,5 procenta.
  • Nehorázná je prý cena. Tahle cena vycházela z rozpočtu a byla řádně vysoutěžena, nelze ze zákona platit ani víc, ani míň (bez dohody se stavitelem). Pouze vícepráce se musí platit a to jako neuznatelná položka. Stavební firmu jsme požádali o slevu a tu nám dali z těchto víceprací. Proč chtěli zastupitelé, ať požádáme o snížení ceny stavebních vysoutěžených prací. Kdyby tak firma učinila, musely by se peníze vracet fondu. Nás by se to stejně netýkalo. Podporovat takto nějaké čachry s penězi nás ani nenapadlo, ale jak je vidno, zastupitelé mají svoje zkušenosti. Tohle prosím není ta správná cesta. Tohle po nás už nikdy nechtějte. Zasahovat do cen po výběrovém řízení je nepřípustné, pokud stavitel sám nepřizná důvodné méněpráce, bez případného nedodržení projektu.
  • Pan Brabec upozornil, že jsem slíbil, že nebudu chtít již žádné peníze na sokol tento rok. Řekl jsem, že to neslibuji, protože, co když nám spadne na střechu meteorit, či se nám stane jiná pohroma. Jediný, kdo nám je v Kuřimi hlavním partnerem je přeci město. Slíbil jsem, že nepůjde v žádném případě o dar. A tady jde o zápůjčku, takže…
  • Pan Vlček tvrdil, že stále přimhuřuje oči, že vždy byli zastupitelé vstřícní (už celé dlouhé párměsíční období), ale teď bude minimálně tři roky proti. Honzo, prosím tě proč? Copak splatná půjčka (zápůjčka) je něco tak hrozného? Mimochodem ty zrovna máš zkušenosti z bank a dobře víš, jak je těžké získat pro „neziskový spolek“ nějakou půjčku. Tak proč tak ostrá a zásaditá slova?
  • Závěrečná slova pana starosty o tom, že půjčit takto sokolu je cesta do pekla. Co když budou chtít i ostatní? Třeba Orel, či farnost. Jestli někdo z organizací v Kuřimi bude provádět nějakou větší akci, kdo jiný by měl být nápomocný, než město? A půjčka znamená, že se peníze vrátí a to dokonce s úroky. Trochu silná slova od našeho milého starosty.

 

Dál nemá cenu se rozepisovat.

MY CHTĚLI JEN PŮJČIT NA DOKONČENÍ DOBRÉ VĚCI, NIC VÍC.

 

Závěrem mohu napsat zastupitelům jen doporučení, že rádi poskytneme informace, jak postupovat při získávání dotací s tak vysokým procentem pokrytí, jak dělat správně výběrová řízení ap. To vše rádi a zdarma s radostí, že něco děláme pro naše celkem pěkné město. Minule jste říkali, že se chováme nestandardně. Není to pravda, ale pokud si to myslíte, tak je to alespoň účinné, co se financí týče.

Už by se přeci mohl standardně opravovat ten kulturní dům, zatím jen utíkají peníze (přes sto tisíc korun měsíčně).

Možná je také dobré se soustředit na dotace, které zrovna tzv. „letí“ a ne na ty, co zřejmě jen tak brzy nepoletí.

Píši to opravdu upřímně, protože mám vždy velkou radost, když se něco v Kuřimi komukoliv podaří a hlavně obdivuji, že se sežene dotace.

Například takový věčný rival Tišnov je na tom v tomto ohledu několikanásobně lépe.

Škoda, že jste nám vážení zastupitelé s tím půjčením nepomohli, jak rád bych vás už konečně chválil.

Opravdová škoda.

 

P.S. Chodím občas se svojí dvouletou vnučkou do sokolovny na cvičení RaD (rodičů a dětí). Kdybyste viděli tu nefalšovanou radost těch dětí, tu radost matek i velkého počtu otců, tak pak byste jistě zapomněli na ty svoje „argumenty“ a možná by vše bylo úplně jinak. Teď bude tepleji a míň prašno za míň peněz.

Pro koho si pánové a dámy myslíte, že to všechno děláme a co z toho máme? Ta dětská radost je k nezaplacení. Už jen ta u těch dětí stojí za všechny ty „vaše“ peníze.

Přeji vám drazí zastupitelé pěkné svátky a zkuste se nad těmito posledními větami alespoň na chvíli zamyslet, děkuji.