Jdi na obsah Jdi na menu
 


sportovní komise Kuřim

4. 6. 2014

 

 

 

 holmanovicjpg.jpg
 
Už jsem toho napsal kolem financování sportu mnoho, ale je to jako bych házel hrachem na stěnu. Už mne toto téma nebaví, ale nedá se jinak.
Komise sportu 3.6.2014 zamítla žádost TJ. Sokol Kuřim o ztracený příjem, který obdrželo město na svůj účet.
Nebudu se zeširoka rozepisovat a napíši to snad jasně a srozumitelně, aby to i členové sportovní komise pochopili.
Do roku 2012 dostával Sokol Kuřim peníze ze Sazky přes župu Pernštejnskou v průměru 130 000.-Kč za rok a nějaké drobné.
Přerozdělením ze zákona se peníze od roku 2013 již nedostávají přes Sazku a proslulého pana Hušáka, ale přímo jdou do rozpočtu státu a pak přímo na města a obce.
Jasné jako facka.
Podle ekonoma města Kuřimi činí toto navýšení asi 3,5 mil. Kč            (podle informací od vedení strany Pro sport a zdraví je to více, ale budiž). Celková částka z této Sazky a z hazardu činí za rok bezmála 9 mil. Kč do městské kasy.
Vědí to vůbec členové komise? Je jim to jedno, kam peníze putují?
Podle hlasování předpokládám, že je jim to opravdu fuk, odhlasují to, co chce pan Holman, odměny je neminou, hlasovali pro svoje koně a tím to končí.
T. J. Sokol Kuřim nenárokuje žádné milióny, ale pouze to, oč přerozdělením přišel.
Tady jak vidno, tak systémem padajícího lejna se spousta peněz ztratila po cestě z Prahy a tak jsme způsob přerozdělení přes obce přivítali.
Volím a budu volit trochu drsnější slova, ale musím, protože to jak vidno nikdo nechápe, či nechce chápat: Sportovní komise města Kuřimi zamítá sokolům peníze přiznat a tak je tu konečně někdo, kdo je vlastně tímto navrhuje legálně „ukrást“.
Vůbec nechápu jakoukoliv možnost, jak se to dá zdůvodnit, aby se tyto peníze zabavily, ale předseda sportovní komise to zřejmě umí a většinu komise přesvědčil k zamítavému hlasování.
Takže členové povedené komise: David Holman, Milan Vlk, Jan Vlček, Rostislav Hanák, Lubomír Stříž, Alexandra Smíšková a Vojtěch Kopřiva hlasovali proti placení peněz pro Sokol, které došly do kasy města.
Pro zaplacení sokolům byli Zdenka Jeřábková a Karel Cholek.
Všem členům komise přeji jejich odměny, které si jistě svojí bohulibou činností zaslouží. Ve skutečnosti je ale omlouvám, protože podlehnout „blábolům“ pana Holmana je velmi jednoduché. 
Ovšem samostatnou kapitolou je sám pan David Holman.
To, že nemá vypracovanou žádnou koncepci na rozvoj Kuřimského sportu mi tak nevadí, ale vadí mi ta spousta keců a nakonec kde nic, tu nic. Rozdělit peníze podle žádostí a podle kamarádů není tak složité, ale systém v tom absolutně není. Například ty řeči, že sokolové nemají na některé příspěvky nárok, protože mají své prostory je například také lichá. Tuší vůbec pan Holman co stojí provoz tělocvičny, kolik platí sokolové členské a kolik platí za hodinu tělocvičny? Prý si na to sokolíci vyděláme z nájmů. Tak proč asi platíme ty příspěvky? Prosím pan Holman to vůbec neví, ale argument omílá stále dokola. Nebo teď má oblíbený argument, že za odliv peněz si mohou vlastně sokolové sami. Pokud myslí kuřimské, tak je to podobné jak občané Kuřimi mohou za výši státních daní. Ale prosím, tahle logika zřejmě k panu Holmanovi patří.
Skoro uvažuji mu nabídnout místo na kandidátce strany Pro sport a zdraví. Ale jistě se o něj kuřimské strany poperou a tak jim jej ke své lítosti nechám.
Správně to jednou nějak takhle řekl pan Poledňák: pan Holman se teď dlouho vyjadřoval ve svém projevu, řekl důvody pro, později proti, řekl i jiné bláboly a vlastně tím uspokojil všechny a nikoho. Já se tomu smál, ale teď vidím, že je to spíše k pláči.
 
Takže se omlouvám za hrubý projev, ale je to jediný způsob (asi), jak to snad všichni pochopí.
Jenom pro informaci, tyhle peníze nejsou nikoho z vás a nejdou tudíž z vaší kapsy. Nikomu tyto peníze nebudou chybět, došlo totiž k pravidelnému navýšení o více jak tři milióny do rozpočtu města.
Opakování je sice matka moudrosti, ale to by mohlo pro pochopení stačit. Fakt se nemusíte o peníze bát, že by chyběly. Pokud ovšem ze státního rozpočtu nepřijde nic, tak to bude jiná.
Takže teď přijde toto zamítavé stanovisko na Zastupitelstvo a to se jím může a nemusí řídit. Pan Holman svojí jistě dlouhou a plamennou řečí se bude snažit ovlivnit zasedání tohoto ctihodného Zastupitelstva. Musíme doufat, že jeho řeč bude velmi dlouhá a tím pádem nicneříkající.      
Nemíním tam již vůbec chodit, nechám to na zdravém rozumu všech přítomných. Snad jsem to vysvětlil minule.
Ať je to jak chce, je tam většina rozumných lidí a doufám, že i v tomto jasném případě jimi zůstanou.
Pokud dojde ke stvrzení „krádeže peněz“, tak se svět nepřestane točit dál, ale bude jaksi smutno nad tím, že jasné věci se jeví jako nejasné v našem pěkném městečku, kterým bezesporu Kuřim je.