Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tříkrálový benefiční koncert

12. 1. 2014

 

koncertjpg.jpg

Pokračuji v závazku, že budu psát positívně.
Byl jsem se podívat na benefiční koncert pro Tříkrálovou sbírku.
Byl jsem zvědav, zda kuřimští přijdou  ?
A to ze dvou důvodů. Někteří hlavně kvůli poslechu koncertu a druzí pro přispění do sbírky. Pokud se přispívá v kostele, je velká pravděpodobnost, že peníze dorazí tam, kam mají.
Já tam přišel z důvodů obou, i když peníze do kasičky dávala moje první (a poslední) žena.
Byl jsem zmrzlý, ale nadšený.
Nakonec byl kostel zcela plný, což znamená, že na Kuřim přišlo málo lidí.
Vše to začalo trumpetami. Dechové nástroje jsou holt dechové nástroje.
Dechaři mne potěšili ještě jednou, kdy zafoukali Franta, bratr náš. Asi nemysleli mne, který se jmenuji Franta a jsem mimo jiné bratr sokolské jednoty. V tomto případě šlo o Franty z Protivanova.
Líbilo se mi úplně všechno. Nadšený jsem byl z dětského pěveckého sboru Cantando. Potom jsem si nemohl nevšimnout vynikajícího zpěvu Moniky Strakové, která vždy, když dozpívala, tak letěla políbit do lavic svého milého. Takovou měla radost.
Pak to ale přišlo.
Chce se mi napsat jako rána z čistého nebe. Jelikož to bylo v kostele, tak žádná rána, ale pěkné překvapení.
Lidový všeuměl (dělá divadlo, cimbálovku, tento sbor a bůhvíco ještě) z Moravských Knínic, Martin Kšica, si přivedl dalších deset měsíčků, pardon chlapů a pustili se do zpěvu.
V tomhle našem akusticky schopném božím stánku to znělo nádherně.
Čím starší písničku (mám dojem, že nejstarší byla z roku kolem 830 n.l.) zazpívali, tím to bylo lepší.
Mezitím se vystřídalo plno (nebojím se to tak nazvat) mladých nadějných umělců. Tady jsem si začal opravdu myslet, že do Kuřimi nám ZUŠ poslal opravdu Bůh, protože to bylo opravdu „boží“.
Na zakončení koncertu vystoupil sbor Pavlíny Zámečníkové. Vždycky jsem je chválil, ale další kuřimský sbor K-dur se mi jevil z jejich strany kvalitativně nedostižný.
Teď s plnou zodpovědností mohu napsat, že to již neplatí.
Máme v Kuřimi dva opravdu vynikající sbory a jsem tomu rád. Fandím oběma.
Teď to po sobě čtu a najednou si uvědomuji, že se musím zmínit minimálně ještě o flétnistkách, myslím, že slečny se jmenují Pitsmausová a Orálková. Děvčata, jen tak dál.
Nechci vás nikoho, milí čtenáři přemlouvat na další, příští vystoupení v kostele, ale řeknu vám, nepřijdete-li, prohloupíte.
   
 
 P.S. Právě teď se vše snažím dát do počítače a někdo zvoní, otvírám a tam paní s vymóděnými dětmi v duchu tří králů. Černého vzadu sice nevidím, ale pochopil jsem, že jde o sbírku. Moje pokladna (manželka) není doma a tak naštěstí nacházím 50tikorunu v kapse. Dostávám za ni malý cukr do kávy. Na něm stojí ( nevím proč se píše stojí, když konkrétně tento cukr leží, ale budiž) psáno : Charita. Děkujeme. Vyrábí sociální firma REPARTO, chráněné dílny Zábřeh. Je fajn, když sociální firmy jsou chráněné, i když vyrábí třeba cukr krupici po 4 gramech. Jo a ještě tam stojí www.trikralovasbirka.cz. Kteří tři králové tyhle peníze dostanou, nepátrám, hlavně když to není náš prezident, ten by to propil.