Jdi na obsah Jdi na menu
 


účetnictví je sranda

21. 11. 2013

 

prefa-barjpg.jpg
 
Účetní na scéně
 
Tady se člověk nasměje, aji když jde o vážnou věc.
Sokol Kuřim staví nástavbu sociálního zařízení, které bude sloužit především horolezcům. Budou tak mít vlastní záchody, sprchy, místnosti pro trénink. Celá nástavba bude propojena tunelem do budovy sokolovny.
Stavba se rozjela a tak nakupujeme stavební materiál.
Vše řádně objednáme, dostaneme většinou zálohovou fakturu, tu proplatíme a pak získáme materiál a konečnou fakturu.
A teď sledujte. Zálohová faktura na stropní panely měla celkovou cenu 60 669,40 Kč, ale k úhradě se požadovalo 60 670.-Kč.
Proč se nezaokrouhluje podle zvyklosti, co je pod 50haléřů tak dolů a co je nad 50 haléřů včetně nahoru? Na co máme školy?
Při platbě jsem zaplatil tu správnou (podle mne) hodnotu 60 669,40 Kč. Zaokrouhlení jsem opomenul. Je špatné. To se pak klidně může někdo spléci v celkové sumě (k úhradě) třeba o tisícovku a já budu platit nesmysl. Né. Zaplatil jsem přesně do haléře. (Přiznávám se bez mučení, že jsem spěchal a nevšiml si zaokrouhlení).
A teď jsme dostali poštou konečnou fakturu s tabulkou na 60 669,40 Kč, kde nám neuvádí zboží, ale že vystavují doklad na přijatou platbu viz zálohová faktura (kostrbaté, ale budiž) a dole silně orámováno K úhradě 0,60 Kč. (viz. příloha)
Tato platba by nás (Sokol) stála na poplatcích 25.-Kč na poště a tak jsem vzal neplatný padesátník a desetník a šel platit.
A ejhle, paní si neplatné peníze vzala a vystavila příjmový doklad na 60 haléřů.
Na dokladě ale uvedla, že jde zase o zálohovou fakturu s číslem konečné faktury. ???
Takže jsem z toho opravdu jelen a vůbec nevím, co je a co není  účetně správně.
Dokonce jsem dostal telefon na ekonomického ředitele, či šéfa a ten mi po rozhovoru slíbil doklad, že nemusím platit těch 60 haléřů a že po nás nebudou nikdy nic vymáhat.
Dovedl bych si v tom našem státečku představit, že po pár letech přijde obsílka od exekutora na příšernou částku za tento původně šedesátihaléřový (oprávněný, neoprávněný?) nedoplatek.
Chápu ale velmi dobře, že se jedná o českou fakturu a ta se musí pravděpodobně vždy za každých okolností zaokrouhlit nahoru.
Je potřeba to takhle žáky základních škol naučit a neblbnout jim hlavy nějakým snad „spravedlivým“ zaokrouhlováním.
Nastoupí-li takový špatně zaokrouhlující žák například na Prefu Brno, tak bude silně hendikepován.

fa.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Už jsem myslel, že to tím skončí, ale dostali jsme novou fakturu na 60 649,40Kč s novým číslem faktury a o měsíc starším datem, jako bychom koupili nové, cenově stejné zboží a s doplatkem nula. Pěkná motanice.