Jdi na obsah Jdi na menu
 


utopie ve sportu

25. 1. 2014

 

kocourekjpg.jpg

UTOPIA
Když chci začít tento článek, musím vzpomenout na Thomase Mora, který kdysi dávno (snad v 16. století) napsal literární dílo s názvem Utopia. Námořník Rafael žije na vymyšleném, fiktivním ostrově zvaném Utopia a poznává zdejší zvyky, chod společnosti a tamní státní zřízení. Lidé tam žili v 54 městech šťastně, skromně, spolupracují, mají společné jídelny, práce provádějí společně. Žijí si šťastně a především skromně.
Teprve později vzniká utopický idealismus a dokonce ještě později utopický socialismus. No a já teď tak trochu uvažuji o utopickém ministerstvu sportu. Takže rok 2014, nová vláda a sport.
My, sportovci, máme upřímnou radost ze situace v nové vládě pod vedením pana Sobotky. Všichni upíráme svoje oči i uši na nového ministra, Marcela Chládka. Konečně muž, který sportu rozumí a který situaci v přidělování financí jistě vyřeší. Jeho skvělý nápad zřídit ministerstvo sportu je hoden velikána. Zda se mu to podaří prosadit, případně částečně ustoupí od těchto ideálů je otázka. Každopádně je to muž, politik, který budí přirozený respekt a všichni sportovci jsou plni očekávání.
Oddělení rozpočtů je jediná správná cesta a to i v případě, že z počátku nebudou všichni spokojeni s celkovými penězi. Je to jistě důležité, ale mnohem důležitější je princip.
Jako absolventa andragogiky v personálních vztazích jej plně podporujeme v jeho názorech, jsme rádi, že si přečetl program hnutí Pro sport a zdraví (naprosto společné téma) a očekáváme jeho prosazení. Je to takové souznění idejí.
Prosíme nového našeho ministra, aby zapomněl na prošustrované peníze poslance Dobeše (my nikdo nevíme, kolik to dělalo) a prosíme jej, ať s námi spolupracuje a my zase slibujeme, že budeme vděčnými partnery.
Náš společný zájem je jistě zprůhlednění toku financí. My jako strana nabízíme spolupráci v rovině informací od členské základny sportovců, kteří jako jediní mají opravdový přehled co je správné, jaké se v minulosti páchaly křivdy a jak je potřeba postupovat v budoucnu. Vytváří se členské základny lidí, kteří věří v budoucnost spravedlivého rozdělování financí na sportovní činnost. Nemělo by se stávat, že peníze z hazardu z ministerstva financí přijdou na město, či obec a ta tyto finance použije třeba na kanalizaci. I když i to je možné v případě, že odebere finance i v jiných kapitolách. Ale to se neděje. Většina zastupitelů tyto peníze používá a použije úplně někde jinde, než na sport. To je špatně. To raději zakažte veškerý hazard a nedávejte nikomu nic. To je spravedlivější.  A právě tohle se jistě stane minulostí a pan nový ministr najde spravedlivou, nebo lépe přijatelnou cestu. Jsme o tom přesvědčeni, věříme mu a jsme ochotni přiložit ruku k dílu.
Jo, on taky například pan Orwell v románu 1984 zase naopak líčil vizi nejhoršího možného státu. Říkal tomu antiutopie.
Já pevně doufám, že my se budeme pohybovat někde mezi a že sportovci v naší jinak velmi pěkné republice budou konečně spokojeni. A u to myšlenky se dobře pije.