Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vánoce

7. 12. 2013

jezisekjpg.jpg

Vánoce
 
Jistě to všichni víte, že ve světě se křesťanské Vánoce slaví různě.
Někde se také neslaví vůbec.
Například v Číně rozvěšují čínské děti po domě ponožky a očekávají příchod Santa Clause, kterému říkají Dun Che Lao Ren - Vánoční stařec.
Vánoce se v tradičně pravoslavném Rusku slaví až 7.ledna, protože církev stále používá Juliánský kalendář - a ten je oproti našemu Gregoriánskému kalendáři o 13 dní opožděn. Náš sedmý leden tedy odpovídá 25.prosinci. Oslavy se tak liší od toho, co známe u nás - v Rusku následují Vánoce až po Novém roce
V Rusku novoroční oslavy začínají 31.prosince. Domácnosti se slavnostně vyzdobí, nemůže chybět stromek, "jolka". Večer se lidé sejdou u slavnostního stolu, vyměňují si dárky a dětem naděluje děda Mráz (děduška Moroz), kterého často doprovází Sněhurka (Sněguročka). O půlnoci pak lidé vyjdou do ulic a vítají Nový rok
A co například v Austrálii.
Tam dárky  nosí Otec Vánoc, ale poslední léta si na oblibě získává i jeho americký rival Santa Claus. V noci z 24. na 25. prosince přichází do domů a vkládá dětem dárky do punčoch na krbu, či do povlaků na polštář zavěšeném v rohu postele. Vánoční výzdoba je střídmá, používají se především slaměné ozdoby, větvičky ze stromů, jmelí a samozřejmě vánoční stromeček.
Osobou, která nosí dárky v Brazílii, je Papai Noel (Otec Vánoc). Dle legendy žije v Grónsku. Ten když přijíždí do Brazílie, přizpůsobuje se místním přírodním podmínkám a převléká se ze svého teplého oblečení do lehké košile a kalhot.
V USA rozváží dárky v noci Santa Claus na saních, které táhne osm sobů se jmény Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donner a Blitzen
Představa Otce Vánoc jako muže s dlouhým plnovousem, v červeném obleku, se saněmi a pytlem plným hraček, je pouze americkým výmyslem, který se objevil poprvé v roce 1868 v časopise Harper´s magazine. A byla to právě Coca Cola, která z bodrého muže udělala takovýto symbol Vánoc a celosvětově jej proslavila.
Dárky ve Francii nosí Otec Vánoc (Pere Noël). Jde o alegorickou postavu, která je zobrazována jako starý vousatý muž se spoustou dárků pro děti. Dostává od dětí dopisy s jejich přáními a má létající saně tažené soby.
V Dánsku 4 svíčky na adventním věnci symbolizují 4 etapy života: dětství, mládí, dospělost a stáří. Na štědrovečerním stole nesmí chybět husa, kachna se zelím, teplá šunka, horká rýže zalitá mlékem a jako dezert se podává rýžový nákyp s jednou zapečenou mandlí. Nálezce mandle dostane dárek jako bonus zvaný Julemand. Dárky pro děti nosí Vánoční posel.
Mimochodem Otec Vánoc do Jižní Ameriky přijíždí z Grónska, stejně jako Santa Claus. Vzhledem k místnímu klimatu ale vyměnil silný oblek za lehkou košili.  Vánoce jsou tedy bez sněhu – místní si nicméně „sněhovou atmosféru“ suplují chomáčky nečesané bavlny, kterou zdobí stromky.
To zase v Japonsku dárky nosí duch Hoteisho, který má oči i vzadu – aby měl stále na očích případné hříšníky a zlobivce.
V Chile slaví Vánoce a mají svého Ježíška, který se zde jmenuje „El Viejo Pascuero.
Takže, myslím si, buďme rádi, že máme svého Ježíška a hlavně tradiční, velmi dobré štědrovečerní jídlo.