Jdi na obsah Jdi na menu
 


vánoční čas

25. 12. 2015

 

jezisek2015.jpg

Vánoce, to je krásný čas a těch bezva zvyků.

V minulosti dával dárky jen svatý Mikuláš, ale záhy se k němu přidal i Ježíšek a tak je fajn, že dostáváme od obou.

Já už se snachama, den před Štědrým dnem, uděláme společně rybí polévku, uvaříme brambory ve slupce a odpoledne vyrobíme dva druhy bramborového salátu. Jeden normální a jeden trochu pikantní.

Večer se upeče vánočka a jsme připraveni.

Na Štědrý den už sledujeme pohádky, obalíme kapra a čekáme na příchod rodinných hostí. V poledne jíme čočku, to proto, abychom měli dost peněz. Jeden z mých synů moc čočku nemá rád, ale o vánocích si ještě přidá, jen kvůli těm penězům.

Pak už vše probíhá jako všude jinde. Od koled, modlitby s přáním setkání v příštím roce až po dárky a sledování pohádek.

Čeká nás večeře, kdy se vše dá vše na stůl a nikdo od stolu již neodchází. Samozřejmě jedno místo pro pocestného je také připraveno. Nikdo nikdy nepřišel, ale co kdyby. Šupiny jsou pod talířem, dají se pak do peněženek, ať se v nich drží peníze. Na stole pecen chleba a pod ním největší bankovka, co se doma najde, zase kvůli penězům v novém roce.

Na stole jmelí. Louskají se čtyři ořechy a sleduje se kvalita jader. Krájí se jablka a lije olovo do vody a hádá se, co vylitý patvar představuje.

Jelikož máme přivdanou snachu z Mostů u Jablunkova, tak jsme přidali na stůl někdy hrachovou polívku, nebo kaši se sušenými švestkami, ale nikdy nechybí kyselé zelí s máslem.

No a pak někdo odejde třeba na záchod a jak na zavolanou, vždy ve vedlejší místnosti zazvoní Ježíšek zvonečkem a tak se jdeme ke stromku podívat a vždy se tam z čista jasna objeví plno dárečků.

Nejmladší člen rodiny dárečky rozdává a pomáhá rozbalovat.

Stále u dárků děkujeme Ježíškovi, divíme se, jak to všechno dobře sehnal, jak trefil velikosti bot i oblečení. Sledujeme sice rozdílnost obalů na dárcích a také rozdílné popisy komu dárek patří a tak maximálně rozlišujeme Ježíška podle místa určení. Jako kuřimský, z Podlesí, malhostovský apod.

Já se shodou okolností skoro na žádném nákupu dárků nepodílím a tak jsem vždy velmi u stromečku překvapený a ptám se na původ Ježíška. Vždy mne také překvapí, že je to například Ježíšek od nás, čili i ode mne.

Letos bylo odlišné to, že naše nejmladší stvoření, dvouletá vnučka Nikolka si myslela, že všechny dárky jsou jen pro ni. Trvalo chvíli, než pochopila, že holicí strojek, či odšťavňovač opravdu patří někomu jinému.

Nevím, jak jinak to probíhá u vás, ale přeji vám všem tu vánoční a hlavně štědrovečerní pohodu jako u nás.