Jdi na obsah Jdi na menu
 


zdraví a sport

27. 3. 2014

 

pszjpg.jpg

Chtěl bych napsat něco o zdraví, druhému to slovu v názvu naší strany Pro Sport a Zdraví. Sport je velmi důležitá věc, ale zdraví je myslím ještě více důležité.
Snažil jsem se prosadit slovo zdraví jako první v názvu strany, protože si myslím, že zdraví je důležité pro mnohem více lidí, než je úzce zaměřený sport. Nicméně spojení sportu a zdraví je velmi vhodné a potřebné.
Voliči si jistě řeknou, že sport je sice důležitý, ale více je trápí nezaměstnanost, bydlení, daně a mnoho dalšího. Někde na předních příčkách důležitosti se nachází zdraví, ale sport ten je někde, mnohem níže.
Přestože jsme většina členů ve straně z řad sportovců, přesto je nám naprosto jasné, že kromě peněz na sportování je otázka zdraví neméně důležitá, ne-li důležitější.
Uvedu nějaké konkrétní případy.
Ví takový normální, nevrcholový sportovec, který jede hrát nějaké utkání v 10 hodin dopoledne, co by měl, nebo neměl snídat?  A co si může dovolit sníst v průběhu utkání?
Jak je to u starších sportovců? Jak se má chovat sportovec s cukrovkou, či jinou civilizační chorobou?
Těch otázek je celá řada, a čím je sportovec starší, tím víc jsou aktuálnější. Můžeme se dále bavit o vhodnosti, či nevhodnosti oblečení, obuvi, brýlí, čoček a podobně.
Dalším zajímavým spojením je sport a jeho blahodárný vliv na zdraví. Při nadváze běhat, nebo chodit raději se speciálními „trekingovými, či trekinkovými“ (mimochodem divné zdomácnělé slovo připomínající trenky) holemi?
Jaký sport volit při konkrétní nemoci?
Když jsem začínal psát tento článek, tak jsem si v duchu říkal, co asi budu psát o zdraví a teď zjišťuji jak široký je to problém ve spojení se sportem.
Já například chodím hrávat jednou týdne nohejbal a pak se celé odpoledne léčím, neboli regeneruji. Regeneruji pouze ležením a to je asi špatně.
Tím chci říct, že je spousta mladších i starších sportovců, kteří sice aktivně sportuji, myslí si, že to dělají pro svoje zdraví a ono to nemusí být tak úplně pravda. A když se něco stane, nějaký úraz, nebo nějaký záchvat sportovce, či jiný zdravotní problém, víme, co máme dělat?
Takže ta problematika zdraví ve spojení se sportem je velmi široká a těch úkolů pro naší stranu je až až.
Tvrdí se, že pohybově málo aktivní rodiče, byli neaktivní již ve svém dětství a často přenášejí své návyky na další generaci. Je naprosto zcela jasné, že nejlepší prevencí proti obezitě je dostatek pohybu a správné výživové návyky (už u dětí předškolních).
Takovýchto vět o sportu a zdraví jak je vidět je možné popsat plno, ale podstatné nakonec zůstane podpora (a to nejen finanční) sportu jako takového na jakékoli úrovni. Nejdůležitější je především starost o mládež.
Jen tak pro zajímavost. Minule jsem psal o poměrech v Kuřimi, kde se jeden radní, mající na starosti sportovní komisi, vyjádřil, že golf je sport pro snoby, že se nehodí takový sport podporovat.
Poptal jsem se a zjistil jsem, že při švihu při odpalu míčku zapojujete svaly celého těla. A že jedna hodina golfu (pokud vás nevozí z místa na místo tím vozítkem) vydá jak 45 minut cvičení ve fitness centru (česky centrální posilovna a cvičebna).  Jde vlastně jen a jen o ochotu dát na určitý sport peníze a to i z pokladny například obce (čili né z kapsy toho radního). Tenhle člověk je sice nějakou dobu důležitý, ale v podstatě do budoucna nezajímavý (kulantně řečeno, viďte). Jsou ale i lidé, kteří na sport dávají peníze skutečně ze svého, tito se ale při setkání zdraví pokaždé.
Dostal jsem se zase k penězům a to je potřeba končit.
Závěrem si dovolím vyjímečně mírně pozměnit název naší strany.
Takže vše  PRO SPORT A NA ZDRAVÍ .