Jdi na obsah Jdi na menu
 


zmizí dlouholetá cesta pro lidi?

18. 2. 2016

cesta.jpg

Nějak jsem se přestal zajímat těma blbostma, co se v Kuřimi dějí, či nedějí, protože až tak moc, co se týče výstavby, se neděje. Tím pádem nedochází ani k nijakým velkým podrazům, či omylům. Nebavme se o chodnících, či opravě silnic.

Přesto mne v hospodě (kde jinde) udivila historka o koních za rybníkem.

Doufám, že to popíši přesně, co jsem slyšel a jak to pochopil.

Za rybníkem, směrem k lesu, vede již velmi dlouho asfaltová cesta.

Ta cesta je postavená kdysi dávno městem Kuřim a jak se ukázalo, patřil pozemek soukromníkovi. Takhle za totality to normálka chodilo. Pozemky nebyly stavební, tak o nic nešlo, cestu využívali všichni. Autem tam projedete až ke stadionu.

Prý došlo k dohodě mezi novým zájemcem, architektem Kinčlem a snad i radnicí. Není to potvrzené a tak to mohou být pouze hospodské řeči.

Ale.  Nový majitel koupil pozemky (v podstatě pole) a záhy došlo ke změně územního plánu a nový majitel tam může stavět jakousi moderní konírnu.

Již dříve jsem psal, že je to celkem fajn projekt (snad architekta Kinčla), ale kdyby byl u lesa trochu co nejdál od rybníka, to by bylo fajn. Proč od rybníka? Kvůli smradu, hejnům hmyzu a v neposlední řadě ohledně pěkné dosavadní rekreační zóny.

Nicméně nový majitel se stal i majitelem asfaltové cesty a prohlásil (a má na to právo), že cestu ohradí a bude používat jen on sám.

Kde se stala chyba.

Při změně územního plánu, kdy se pozemky přes noc staly lukrativními, se měla vykoupit levně cesta do majetku města (většinou se cesty darují). V opačném případě se neměl měnit územní plán.

Tohle je ale běžná finta po celé naší republice. Radnice se pak vymlouvají, že to netušily apod.

Mne to zarazilo, když mi řekli, že ohledně tohoto problému snad sám pan starosta svolává jednání lidí v okolí dotčených. Říká se tomu sondování, jestli si náhodou nebude nikdo stěžovat.

S ohledem na nedávné letáky po Kuřimi, jak je to úžasný projekt je jasné, že nejde o náhodu, ale o promyšlený tah.

Tenhle problém jde na bedra rady města a především toho, kdo to podepsal. Nebylo možné to nevědět a neudělat v téhle věci pořádek.

Zacházel bych do oblasti spekulací a to nechci, ale chlapům v hospodě jsou pachatelé jasní.